napoleon-110.jpg

Na bolesławieckim Rynku prezentowana jest wystawa poświęcona dziedzictwu kulturowo-historycznemu epoki napoleońskiej na terenie pogranicza polsko-saksońskiego.

 

Warto przypomnieć, że czasy napoleońskie bardzo mocno odcisnęły swój ślad w historii Bolesławca.  Napoleon Bonaparte przebywał w Bolesławcu pięciokrotnie. Po raz pierwszy pojawił się w Bolesławcu 16 lipca 1807 r. w drodze powrotnej do Francji, po zawarciu pokoju w Tylży. Po raz drugi cesarz wraz ze świtą zawitał do miasta 29 maja 1812 r. Przygotowano dla niego uroczystą ceremonię powitalną z udziałem władz rejencji legnickiej i powiatu bolesławiecko-lwóweckiego. Kolejny raz Bonaparte zatrzymał się w mieście 13 grudnia 1812 r., w czasie odwrotu wojsk francuskich spod Moskwy (podróżując incognito jako książę Vicenzy, pod nazwiskiem Caulaincourt). Czwarty pobyt Napoleona w mieście trwał dwa dni. Napoleon dotarł do Bolesławca 25 maja 1813 r. Po raz ostatni Napoleon był w Bolesławcu 7 czerwca 1813 r. Wracał wówczas do Drezna.

Ekspozycja umożliwia mieszkańcom poznanie wspólnej historii w kontekście dziejów napoleońskich. Wystawa plenerowa jest częścią projektu „Opowieści napoleońskie pogranicza polsko-saksońskiego”. Partnerami projektu są Gmina Miejska Bolesławiec i Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund.

Wystawa prezentowana była na terenie Skansenu Dorfmuseum w Markersdorf, w Bolesławcu eksponowana będzie do 25 października br.

Projekt „Opowieści napoleońskie pogranicza polsko-saksońskiego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska - Saksonia 2014-2022.

plakat napoleonn- ostateczna wersja.jpg