siegburg-226.jpg

Burmistrz miasta Siegburg Stefan Rosemann i zastępca burmistrza Oliver Schmidt, z miasta partnerskiego Bolesławca, przebywali 27 marca 2022 r. z wizytą studyjną w Bolesławcu.

Wizyta związana była z sytuacją na Ukrainie i konkretną pomocą uchodźcom, którzy przebywają w Bolesławcu. W ramach pomocy Siegburg przekazał sto łóżek z przeznaczeniem dla uchodźców. Przyjaciele z Niemiec deklarują również zbiórkę dedykowaną dla ogarniętej wojną Ukrainy, w tym dla Zbaraża i uchodźców przebywających w Bolesławcu.

Podczas jednodniowej wizyty goście z Siegburga mieli okazję zapoznać się z dzielnością punktu wydawania odzieży i żywności „Pomocna dłoń” przy ul. Parkowej, który prowadzony jest przez polskich i ukraińskich wolontariuszy. W programie wizyty w Bolesławcu znalazł się m.in. pobyt w ośrodku dla uchodźców oraz indywidulne rozmowy z ukraińskimi matkami i dziećmi tam przebywającymi. Goście z Niemiec mogli poznać historie osób przebywających w Bolesławcu, ich drogi ucieczki z ogarniętego wojną kraju oraz bezpośrednie relacje o życiu jakie wiedli w swojej ojczyźnie.

Prezydent Bolesławca Piotr Roman zaprezentował gościom inicjatywy i pomoc świadczoną uchodźcom, która polega m.in. na zakwaterowaniu, zapewnieniu codziennego wyżywienia zbiorowego, zapewnieniu środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów. Prezydent P. Roman zwrócił szczególną uwagę na wyjątkowe zaangażowanie społeczności Bolesławca w pomoc Ukrainie, która udzielana jest przez indywidulanych mieszkańców, firmy, stowarzyszenia, instytucje i urzędy oraz liczną grupę wolontariuszy. Prezydent Bolesławca zwrócił się również do miast partnerskich z propozycją zawiązania solidarnościowej sieci miast wspierających Ukrainę.