c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2017_07_wloska_ceramika_vietri_sul_mare-443.JPG

W ramach współpracy Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych RP i bolesławieckiego Muzeum Ceramiki oraz Włoskiego Stowarzyszenia Miast Ceramiki i Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Salerno i Prowincji do Polski przyjechała ekspozycja wyrobów ceramicznych z Vietri sul Mare. Obecnie prezentowana jest we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie, a następnie gościć będzie w Bolesławcu, podczas 23. Święta Ceramiki.

 

 

Krakowski wernisaż ekspozycji „Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare” przyciągnął tłumy gości. Na zaproszenie dyrektora Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie - Ugo Rufino przybyli: Vincenza Lomonaco – Ambasador, Stały Przedstawiciel Włoch przy Komitecie UNESCO;  Dario dal Verme - Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Neapolu; Katarzyna Likus - Konsul Honorowy Włoch w Krakowie; Monika Kwiatosz - Konsul Honorowy Włoch we Wrocławiu, Roberto Cincotta - dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Małgorzata Mańka-Szulik - Prezydent Miasta Zabrze oraz prof. dr hab. Jan Ostrowski – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki. Bolesławiec reprezentował Jerzy Zieliński – Sekretarz Miasta,  Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Krzysztof Hewak – Prezes Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawa była trudnym przedsięwzięciem logistycznym, stąd zaangażowanych w jej organizację było kilka instytucji po włoskiej i polskiej stronie. W ramach współpracy ekspozycja została przygotowana przez Gminę Vietri sul Mare, Gminę Miejską Bolesławiec, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Włoski Instytut Kultury w Krakowie oraz Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Salerno i Prowincji (A.I.P.SA.P.). Komisarzem wystawy ze strony polskiej jest Anna Bober-Tubaj, ze strony włoskiej – Mario Montera i Pietro Amos, a koordynatorem polsko-włoskiego projektu – Ewa Widak, prezes A.I.P.SA.P. Organizację ekspozycji wspierały również Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie Ewa Mamaj i dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie prof. Agnieszka Bender.
Na ekspozycji pokazano ponad 170 obiektów z 18 działających obecnie z na terenie Vietri sul Mare wytwórni. Jest to głównie ceramika naczyniowa, zdobiona motywami figuralnymi, roślinnymi, rzadziej ornamentami geometrycznymi. Dekoracje inspirowane są często życiem mieszkańców nadmorskiego miasteczka oraz tamtejszą specyficzną fauną i florą. Częste są motywy nawiązujące do stylu naif vietrese, stworzonego przez Irenę Kowaliską, artystkę polskiego pochodzenia, która w l. 30. XX w. przybyła na Wybrzeże Amalfitańskie. Zaskakuje wielobarwność szkliw i intensywność stosowanych barw – żółcieni, czerwieni, zieleni i błękitów. Choć zaobserwować można wiele różnic w wykonaniu ceramiki z Bolesławca i z Vietri łączy je ręczne wykonanie i silne przywiązanie do tradycji.
Wystawa została objęta patronatem honorowym przez: Prowincję Salerno, Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w  Neapolu, Instytut Polski w Rzymie, Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej w Krakowie, Konsulat Honorowy Republiki Włoskiej we Wrocławiu, Włoskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki (AiCC) oraz Europejskie Stowarzyszenie Miast Ceramiki  (AEiCC).
Ekspozycja „Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare” będzie prezentowana we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie do końca lipca. W sierpniu, w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki zostanie pokazana w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Ekspozycji towarzyszy barwnie ilustrowany polsko-włoski katalog, wydany wspólnie przez organizatorów.
Włoska wystawa jest odpowiedzią na prowadzone przez Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Muzeum Ceramiki działania promujące ceramikę bolesławiecką we Włoszech. Od grudnia 2016 r. wystawa „Z bolesławieckiej gliny”, na której eksponowane są wyroby z 23 wytwórni ceramiki działających obecnie na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego prezentowana była w Vietri sul Mare, Instytucie Polskim w Rzymie oraz w Anconie, a w kolejnych miesiącach zostanie pokazana także w Faenzie, Mediolanie i Turynie. (info MC).