c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2018_02_umowa_dolnyslask_serbia_serbia-348.JPG

26 lutego 2018 r. we Wrocławiu podpisano umowę o współpracy pomiędzy Republiką Serbską a Dolnym Śląskiem. Umowę podpisali wicepremier Republiki Serbskiej Srebrenka Golić oraz marszałek Cezary Przybylski. Umowę parafowano m.in. w asyście samorządowców z Bolesławca i powiatu bolesławieckiego oraz Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół.   Uroczystość uświetnił występ folklorystyczny zespołu z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury- Międzynarodowego Centrum Ceramiki

 

 

łówne zapisy umowy zawartej pomiędzy Województwem Dolnośląskim a Republiką Serbską dotyczą wsparcia współpracy w obszarach: gospodarki, turystyki, nauki i technologii, kultury, edukacji oraz współpracy młodzieży, ochrony środowiska i współpracy uzdrowisk, spraw społecznych, transportu, administracji, oraz wykorzystania środków Unii Europejskiej oraz programów wspólnotowych na wspieranie rozwoju regionalnego.
- Umowa będzie bardzo pomocna w działalności bolesławieckiego Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, które od kilku lat aktywnie angażuje się w szeregów projektów mających m.in. na celu zachowanie na terenie Bośni miejsc pamięci, z których najstarsi członkowie Stowarzyszenia wrócili do Polski – mówi prezydent Bolesławca Piotr Roman. Przy tej okazji warto wspomnieć projekt „70 lat powrotu Polaków z Bośni – umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni i Hercegowinie” , w ramach którego powstała książka autorstwa Tomasza Jacka Lisa „Z Bośni do Polski”; konferencję  w Prnjavorze pt. „Polacy na bośniackiej ziemi – 70 lat po wyjeździe”; rekonstrukcje osad reemigrantów podczas kolejnych edycji Festiwalu Kultury Bałkańskiej; cykl otwartych spotkań „Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni”; szereg prac na polskich nekropoliach na terenie Bośni oraz porządkowanie i oznakowanie odnalezionych miejsc pochówków na bośniackiej ziemi.