c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2020_08_wystawa_plenerowiczow_plener-461.jpg

Drugą wystawą zorganizowaną podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki jest ekspozycja prac uczestników Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego/ edycja specjalna zorganizowana na zakończenie działań plenerowych. W tym roku Plener miał charakter lokalny. Lokalny, bo tym razem udział w nim wzięli tylko i wyłącznie artyści z naszego regionu.

W 56. edycji uczestniczyli:
- Barbara Bednarowicz/ absolwentka warszawskiej ASP/rzeźbiarka, pracownik Muzeum Ceramiki
- Barbara Kozłowska -Trojnar/absolwentka wrocławskiej ASP/projektantka ceramiki w ZC Bolesławiec Sp. z o.o.
- Mariusz Ochocki/ absolwent wrocławskiej ASP, główny projektant w „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego
- Edyta Orlińska/ absolwentka wrocławskiej ASP/ artystka ceramik, nauczycielka, instruktor w pracowni ceramicznej BOK-MCC
- Joanna Mysłek-Michnowska/ absolwentka wrocławskiej ASP, instruktor w pracowni ceramicznej MDK
- Joanna Bruździńska/ zajmuje się ceramiką, malarstwem i fotografią, przez 10 lat szlifowała swój fach pod okiem instruktorów w pracowniach ceramiczno – rzeźbiarskich BOK-MCC
- Jacek Opała / zajmuje się ceramiką od 2009 r., samouk, bolesławiecki restaurator, współpracuje z polskimi a także zagranicznymi galeriami (Holandia, Czechy, Niemcy, USA)
- Marek Zyga/ rzeźbiarz, ceramik, samouk, współpracuje z polskimi a także zagranicznymi galeriami (Holandia, Czechy, Niemcy, Belgia, USA). Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Zadebiutował wystawą w Muzeum Ceramiki w 2003 r.
- Marta Małoszyc/ absolwentka wrocławskiej ASP/ artystka ceramik, pracuje w ZC BOLESŁAWIEC Sp. z o.o.
- Martyna Izabela Wożnica-Chrostek/absolwentka wrocławskiej ASP/ grafik, performerka, tworzy instalacje artystyczne i obiekty przestrzenne, wychowanka MDK w Bolesławcu.

Na wystawie prezentujemy dotychczasowy dorobek twórczy naszych uczestników. Ekspozycja obejmuje głównie realizacje rzeźbiarskie (Marek Zyga, Jacek Opała , Joanna Bruździńska, Edyta Orlińska, Barbara Kozłowska –Trojnar, Barbara Bednarowicz, Marta Małoszyc, Mariusz Ochocki), ale nie tylko. Wśród prac znalazły się także mozaiki Joanny Mysłek - Michnowskiej, instalacja artystyczna z gipsu Martyny Izabeli Wożnicy - Chrostek i formy naczyniowe Janiny Bany – Kozłowskiej, która w tym roku jest koordynatorem artystycznym wydarzenia i czuwa nad plenerowiczami, udzielając im wsparcia z ramienia BOK-MCC. Przypominamy, że wyjątkowość tej edycji polega także na tym, iż każdy z uczestników miał okazję dzielić się swoim doświadczeniem z koleżankami i kolegami biorącymi udział w plenerze „Pod okiem mistrzów”, którego komisarzem jest Czesław Matyjewicz.
Artyści tworzyli w bolesławieckich zakładach ceramiki:
- „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu
- Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o.
- „Manufaktura w Bolesławcu” Sp. z o.o. Sp. k.
- „Manufaktura ceramiczna” Kowalczyk
W imieniu Biura Organizacji Pleneru składamy podziękowania na ręce prezesów powyższych zakładów za ogromne zaangażowanie we współorganizację tego przedsięwzięcia. (info BOK-MCC)