c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2020_09_bok_malarstwo_XII_Park_Sztuki,_dla_Michała.JPG

Podobnie jak w przypadku naszego 56. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju związanej z Covid-19 organizacja Pleneru Malarskiego „Park sztuki” w Kliczkowie stanęła pod znakiem zapytania.

Dużo wskazywało na to, że to ważne dla kultury Dolnego Śląska wydarzenie nie odbędzie się. Sytuację pogorszył fakt, że ZPAP o/Wrocław wycofał się z jego współtworzenia. Jednak po wielu staraniach Piotra Wieczorka (byłego prezesa ZPAP o/Wrocław, pomysłodawcy tego wspaniałego przedsięwzięcia) i Krystyny Szczepaniak (komisarz tegorocznej edycji) plener kliczkowski, podobnie jak nasz bolesławiecki nie zniknie w tym roku z dolnośląskiej mapy kulturalnej. Dzięki wspólnym wysiłkom Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramik w Bolesławcu i właściciela Zamku Kliczków oraz Fundacji Pro Culturae Bono udało się! Ta niezwykle ważna dla wielu artystów - malarzy impreza odbywa się w dniach 28.08. – 6.09.2020 r. Aby kontynuować dobrą tradycję, Plener nadal jest skierowany do środowiska wrocławskich artystów, głownie zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków oraz młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Zatem XII Plener Malarski „Park Sztuki” po raz kolejny odbywa się na terenie Zamku Kliczków koło Bolesławca!

Śmiało można zacytować prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego „O dobroci kontynuacji tego, co już było zaczęte w dobry sposób”.
[...] Plenery malarskie „Park sztuki” odbywają się w pięknych okolicznościach przyrody, Artyści pierwszych plenerów mieszkali w pokojach Zamku Kliczków, mogli korzystać w pełni z uroków odremontowanego Zamku, jego sal restauracyjnych, kawiarni a nawet basenu i sauny. Korzystać ze spacerów po lesie. Cytując prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego „Krystyna Szczepaniak, wielokrotna organizatorka, kuratorka i jednocześnie uczestniczka pleneru w Kliczkowie powiedziała kiedyś, że preferuje ideę „pleneru otwartego”. Tak deklarowaną formułę odczytuję jednoznacznie jako propozycję SPOTKANIA, SPOTKAŃ w jej najbardziej klarownym, bo artystycznym, intelektualnym, a może nieco przy okazji idealizowanym kształcie. To piękna oferta […]. Obserwując artystów biorących udział […] w kliczkowskich plenerach – sympozjach, zauważa się ich zróżnicowanie pokoleniowe, od całkiem świeżych absolwentów, zaraz po ukończeniu studiów, do artystycznych matuzalemów… i to też jest piękne”.
Tak więc głównym założeniem tego cyklicznego zdarzenia, które powszechnie nazywane jako „plener” nie jest tylko malowanie lecz też konfrontacja między artystami, dyskusje o sztuce, spotkania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą oraz wystawami w Kliczkowie, Bolesławcu oraz we Wrocławiu. Propagowanie sztuki. Wydanie poplenerowego katalogu.

W dzisiejszych, „nowych czasach” związanych z pandemią, pojawił się nowy aspekt tworzenia, to wyjście poza ramy swej pracowni, ekranu monitora. Jakże potrzebujemy drugiego człowieka, nie zza ekranu lecz realnego ARTYSTY! Do dzieła!

Krystyna Szczepaniak / kuratorka

Uczestnikami tegorocznej edycji Pleneru malarskiego „Park Sztuki” są:

Marek Danielewicz, Anna Klimczak-Dobrzaniecka, Anna Kowalska-Szewczyk, Bogna Kozera-Radomska, Michał Marek, Renata Micherda-Jarodzka, Wojciech Roskosz, Krystyna Szczepaniak, Natalia Szynal i Igor Wójcik.