c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2016_04_orzelek_przeglad_orzelek-128.jpg

 

1 kwietnia w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w Bolesławcu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Na scenie podczas II Przeglądu Małych Form Scenicznych "Orzełek" wystąpiło blisko 200 utalentowanych przedszkolaków z Bolesławca. Atmosfera była wyśmienita! Zaprezentowali się uczestnicy projektu „Edukacja teatralna dla przedszkolaków” realizowanego przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w roku szkolnym 2015/2016.

 

 

Przegląd skierowany był do dzieci z bolesławieckich przedszkoli. Podczas drugiej edycji „Orzełka” zaprezentowało się, aż 11 grup z:  Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 1, 2, 3, 3-filia,4, 6 i 7 oraz z przedszkola „Zielona NIBYLANDIA”, „Oxspress”, „Jacek i Agatka”.
Dzieci fantastycznie bawiły się podczas występów. Recytowały, śpiewały oraz tańczyły. Dzięki młodym aktorom mieliśmy okazję obejrzeć między innymi przestawienia pt.: „W co gra łąka”, „Bajeczka o małpce” oraz inscenizacje wierszy "Żuk" Skarżypyta", „Rzepka” i inne.
Celem przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego grup przedszkolnych powiatu bolesławieckiego, inspiracja i poszukiwanie nowych form pracy artystycznej i wychowawczej  poprzez teatr, wymiana doświadczeń pomiędzy zespołami, rozwijanie wrażliwości estetycznej i wzbogacanie osobowości młodego człowieka poprzez edukację teatralną.
Przegląd został zrealizowany w ramach projektu „Edukacja teatralna dla przedszkolaków”, który BOK-MCC realizuje od dwóch lat w Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł". W roku szkolnym 2015/ 2016 do programu zgłosiły się 23 grupy, deklarując udział ponad 600 dzieci w wieku 5 lat.
W ramach projektu w roku szkolnym odbywają się dwa spotkania każdej z grup. Zajęcia w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, prowadzi instruktor BOK-MCC Urszula Frąszczak – Matyjewicz. Dzieci przez dwie godziny bawią się w teatr - ćwiczą i wykonują zadania aktorskie, rozwijają umiejętności zgodnie z Założeniami Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.
Program powstał, aby w atrakcyjny sposób pomóc przygotować młodego widza do odbioru kultury i przyswoić wiadomości związane ze sceną i prezentacją. Wierzymy, że kontakt ze sztuką sprowokuje młodego człowieka do własnej twórczości. (info BOK-MCC)