c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2016_04_ocalicUM3.jpg

 

Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół zaprasza na inaugurację projektu  ‘Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni’.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia o godz. 16.00 w Centrum Integracji Kulturalnej ‘ Orzeł’. Gościem będzie Pan Tadeusz Jurkowski – autor pierwszej pracy magisterskiej na temat „Osiedleń Polaków z Jugosławii w Powiecie Bolesławieckim”.

Tuż po spotkaniu odbędzie się pokaz bałkańskiej historii Romea i Julii podczas największego na świecie festiwal-maratonu orkiestr dętych : ‘Gucza! – Pojedynek na trąbki’  [musical/komedia w reż. Dušana Milića, 2006, czas 94 min.] Filmu wyprodukowanego przez bałkańskiego reżysera – Emira Kusturicę.
Dodatkowo, w odpowiedzi na zainteresowanie ze strony bolesławieckich szkół, Pan Tadeusz Jurkowski spotka się z młodzieżą gimnazjalną w dniu 12 kwietnia, o godz. 12.00 w CIK ’Orzeł’.

Projekt,  ‘Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni’ – jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec w drodze konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych poprzez organizacje pozarządowe oraz inne podmioty uprawnione do prowadzenia działalności w sferze pożytku publicznego w 2016 roku. Jest  kontynuacją projektu rozpoczętego w ubiegłym roku, jako cyklu otwartych spotkań, których celem jest przekazywanie w atrakcyjny sposób naszej historii młodszym pokoleniom. W związku z przypadającą w 2016 roku rocznicą, spotkania odbywają  się pod kątem rocznicowym. Będzie to 5 osobnych spotkań. Ich charakter będzie różnorodny – prelekcje, promocja książek, prezentacje materiałów i publikacji  historycznych. Naszymi gośćmi będą kolejno: Tadeusz Jurkowski, Jan Bujak, Tomasz Jacek Lis, Anna Bober – Tubaj, Marek Szajda. Spotkania odbywać się będą w okresie od kwietnia do października w CIK ‘Orzeł’ przy wsparciu Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny!