c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2016_04_allegro_stojak_allegro-113.jpg

Oryginalne stojaki do rowerów w kształcie internetowej "małpy" pojawiły się 19 kwietnia 2016 r. w parku miejskim przy ul. Tyrankiewiczów. To nagroda w konkursie internetowym zorganizowanym w ramach kampanii społecznej "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie" . Fundatorem stojaków jest fundacja Allegro All For Planet.

Sprzęt i jego montaż jest w całości finansowany ze środków Fundacji All For Planet, organizatora kampanii. Miasto musiało jedynie wskazać teren.

Stojaki pojawiły się w ramach akcji „Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie”, która ma zachęcać Polaków do aktywnego trybu życia. Akcja „Kręć kilometry” była banalnie prosta. Rowerzystki i rowerzyści przez kilka miesięcy jeździli, mając uruchomioną w telefonie specjalną aplikację, która przyznawała punkty naszemu miastu za każdy przejechany kilometr. Dla pierwszej dwudziestki miast fundacja przekazywała stojaki.

Partnerami akcji "Zaparkuj klimatycznie !" są serwis Allegro oraz urzędy miast biorących udział w akcji. Patronem medialnym jest Gazeta Wyborcza. "Zaparkuj klimatycznie !" jest również częścią prowadzonej przez Gazetę kampanii "Polska na rowery".