c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_02_118212850_3360693767490120_4065847751553271241_n.jpg

Ośmioro laureatów, w tym teatry i grupy teatralne, otrzyma dofinansowanie od Związku Cyfrowa Polska i YouTube na realizację spektakli online w ramach wartego ponad 220 tys. zł programu grantowego.

Do ogłoszonego na początku grudnia ub.r. przez polską branżę cyfrową programu grantowego dla teatrów zgłosiło się ponad 70 instytucji, w tym teatry, miejskie ośrodki kultury oraz fundacje i stowarzyszenia, reprezentujące różnego typu grupy teatralne z całej Polski. Jury konkursu przyznało granty na realizację online następujących spektakli: "Wykrywacz Kłamstw" Teatru Capitol w Warszawie, "Wyspa chudych" Teatru Dziewiątka ZSP im. A.Mickiewicza w Lubaniu ( scenariusz i reżyseria Aneta Ćwieluch , realizacja  w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu),  "Magnetyzm sieci" Teatru Małego w Tychach, "Welcome Home Boys" grupy teatralnej MUMIO, "Nitka" grupy teatralnej Pingwiny, działającej przy Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu, "Mój Jazz" grupy teatralnej Start, działającej przy Fundacji Via Culturae w Łodzi, "Bierki" Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, "Napromieniowany raj - wizja lokalna" Teatru Ucieczkowego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach.

Laureatów wybrała kapituła nagrody w składzie: dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, wicedyrektor Instytutu Teatralnego (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego dr Jarosław Cymerman, teatrolog i krytyk filmowy Tomasz Raczek, prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik oraz Country Manager YouTube Polska Małgorzata Krasowska. Członkowie jury docenili, m.in. nieszablonowość i kreatywność projektów oraz potencjał ich promocji online.

W ramach grantu nasza instytucja zrealizuje profesjonalny zapis spektaklu „Wyspa chudych”, który będzie można obejrzeć w internecie za darmo w ramach kolejnej edycji festiwalu YouTube Dni Kultury. Podczas trzydniowego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 26-28 marca 2021 r., internauci będą mieli możliwość zobaczenia wyjątkowych i różnorodnych treści z całej Polski.

O spektaklu: 

Wyspa Chudych to spektakl oparty na dramacie Karoliny Maciejaszek. Opowiada historię polskich dzieci w czasie II wojny światowej, znajdujących się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi. To właśnie dorośli mają wpływa na tą ich egzystencję - oprawcy, ale też rodziny, rodzice dzieci, które jakby o nich zapomniały a ciągle są w ich pamięci jak również tradycje rodzinne i dom. Większość sytuacji ma analogię w ich życiu rodzinnym to taki sposób na przetrwanie, Stworzony w konwencji dwóch planów, gdzie zabawa jest przykrywką dla ciężkich przeżyć i wspomnień, przepuszczonych przez wyobraźnie dzieci.  Zrealizowany jako teatr formy na rytmach i dźwiękach w dwóch planach.

Teatr Dziewiątka:

- reżyseria Aneta Ćwieluch,

- scenariusz Aneta Ćwieluch na podstawie dramatu Karoliny Maciejaszek

- kostiumy Beata Chojnowaka,

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Relacje Międzypokoleniowe W Stalowej Woli - wrzesień 2020 oraz Wyróżnienie I stopnia dla reżysera Anety Ćwieluch, Nagrodę Główną na 38 Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi - październik 2020 (info BOK-MCC)