c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_02_solaris_elektryk_elektryk-123.jpg

Bolesławiec dołączył do grona polskich miast, w których użytkowane są elektrobusy.

 

 

 

 

Pierwsze autobusy zeroemisyjne w subregionie jeleniogórskim wyjechały na ulice Bolesławca. 23 lutego 2021 r. w siedzibie MZK nastąpiło przekazanie autobusów elektrycznych, które zostały zakupione w ramach projektu  „Zakup taboru autobusowego (2 autobusów bezemisyjnych o alternatywnych, elektrycznych systemach napędowych) wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach RPO WD 2014-2020. Całkowita wartość wynosi 4.792.080 zł brutto. Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85 proc.

- Autobusy Urbino 8,9 LE electric mają silnik o mocy 160 kW. Energia niezbędna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 160 kWh. Jej uzupełnianie odbywa się poprzez złącze plug-in. Wraz z autobusami Solaris dostarczył również urządzenia służące uzupełnianiu energii. Jednorazowo na pokładzie autobusu może znajdować  63 pasażerów, w tym 24 z nich na miejscach siedzących – informuje Andrzej Jagiera, prezes MZK w Bolesławcu.  Autobusy są wyposażone m.in. w tablice kierunkowe dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i rampy dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W przestrzeni pasażerskiej znajdują się gniazda USB, dzięki którym pasażerowie mogą naładować swoje urządzenia mobilne.  W autobusach znajduje się również system informacji pasażerskiej, m.in. system monitoringu wizyjnego oraz system detekcji i gaszenia pożaru. Kabina kierowców jest klimatyzowana. Autobus może przejechać ok. 120 km bez konieczności uzupełnienia baterii.

Prezydent Bolesławca Piotr Roman zwraca uwagę, że zakup autobusów zeroemisyjnych i wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta jest elementem poprawy jakości powietrza poprzez ograniczenie niskiej emisji. Zapowiada również zakup kolejnego autobusu elektrycznego. W tym celu został złożony wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Zeroemisyjna komunikacja publiczna w Gminie Miejskiej Bolesławiec” w ramach Programu Priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”. Projekt dotyczy zakupu autobusu zeroemisyjnego, napędzanego wyłącznie silnikiem elektrycznym wraz z infrastrukturą towarzyszącą.