c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_07_konkursy_eko_7.jpg

W Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy podsumowano tegoroczne zmagania uczniów w dwóch konkursach ekologicznych; „Na baterie też jest sposób” oraz „Las bliżej nas”.

 

Konkurs w zbieraniu baterii, to działanie od lat prowadzone wspólnie przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej. Z powodów epidemicznych obecnie zakończono konkurs szkolny, a przedszkola podsumują swoje zbiory dopiero po wakacjach.

Mimo krótkiego okresu trwania zbiórki baterii w szkołach, udało się zgromadzić łącznie 1200 kg tych niebezpiecznych odpadów.

W rywalizacji klas najlepsi okazali się uczniowie klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 4 z wychowawczynią Teresą Pawlik, którzy zebrali 429 kg baterii.

II miejsce zdobyli uczniowie klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 1 z panią Ireną Bartosz. Ich wynik to 289 kg zebranych baterii.

III miejsce zajęli uczniowie specjalnie utworzonej grupy „Zbieracze” ze Szkoły Podstawowej nr 2 z panią Moniką Grzyb, którzy uzbierali 130 kg.

Zwycięzcy w nagrodę pojechali do wrocławskiego Zoo. Zdobywcy drugiego miejsca otrzymali bon zakupowy do sklepu z elektroniką, a miejsce trzecie nagrodzono projekcją wybranego filmu w kinie „Forum”.

Konkurs „Las bliżej nas”, to również długoletnia tradycja działań MCEE realizowanych we współpracy z Nadleśnictwem Bolesławiec. Przed konkursem, który odbył się 10 czerwca, wszystkie klasy drugie z bolesławieckich szkół podstawowych (18 oddziałów) pojechały do szkółki leśnej w Osieczowie na zajęcia edukacji leśnej. Po takim przygotowaniu przeprowadzony został konkurs wiedzy o lesie, w którym uczestniczyły dwuosobowe reprezentacje każdej z klas.

Największą wiedzą na temat lasu wykazali się uczniowie klasy II A ze  Szkoły Podstawowej nr 5: Laura Klasa i Filip Solawa, przygotowani przez Danutę Dereszyńską.

II miejsce zdobyła drużyna klasy II C ze Szkoły Podstawowej nr 2 w składzie: Karol Turchan, Fabian Łukasik, przygotowani przez Jolantę Borysiuk;

III miejsce zajęła drużyna klasy II A z Prywatnej Szkoły Podstawowej Oxpress w składzie: Karol Łukawski, Piotr Węgrzyn, przygotowani przez Annę Siedlecką.

Nagrody sfinansowano z budżetu miasta Bolesławiec oraz Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.