c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_07_kghm_Lubin.jpg

Na początku czerwca wyruszył w trasę specjalny, „miedziowy” tir z niezwykłą ekspozycją, który odwiedza miasta w całej Polsce; także Bolesławiec! 

 

Multimedialna wystawa o przeszłości i przyszłości Polskiej Miedzi przygotowana z okazji 60-lecia KGHM, gry, ciekawostki, wyprawa do podziemnej kopalni – to atrakcje, które czekać będą na bolesławian już 16 lipca od 9.00 do 20.00 na pl. Piłsudskiego 1c (parking przed BOK-MCC).

 Wystawa jest bezpłatna, skierowana do wszystkich grup wiekowych i ma charakter edukacyjny – opowiada o historii wydobywania kruszców w Polsce, pracy górników, roli miedzi w przemyśle                i technologii oraz o perspektywach związanych z jej wykorzystywaniem w tych sektorach. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. stroje górnika i hutnika czy współczesne i historyczne narzędzia górnicze, czeka na nich też wyjątkowa atrakcja w postaci wirtualnej wycieczki w kopalniach miedzi i soli.

Dzięki wystawie i technologii cyfrowej będzie można zobaczyć fascynujący świat kopalń i hut oraz proces wydobycia i przetworzenia miedzi. Multimedialne ekrany pozwolą przenieść się do „podziemnego miasta” i zademonstrować rzeczywistość KGHM.

„Miedź to surowiec przyszłości, który pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Edukujemy przez zabawę i najnowsze technologie” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.

Więcej o wystawie:

Zwiedzający mobilną wystawę zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Widzowie dowiedzą się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie, jak na miedziowego giganta przystało.

Przeszłość:

Mobilna wystawa będzie również opowiadać o historii odkrycia miedzi w Polsce, ale też informować w przyjaznej formie o ciągu technologicznym i systemach tworzenia wyrobisk. Na zwiedzających, zarówno tych starszych jak i młodszych, będzie m.in. czekał infokiosk z grami i ciekawostkami o miedzi.

Zgodnie z hasłem jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” widzowie dowiedzą się, gdzie obecnie wykorzystywany jest czerwony metal, czyli m.in. w produkcji sond kosmicznych, turbin wiatrowych czy w branży komputerowej.