c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_08_baner_371x188.jpg

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki serdecznie zaprasza na Narodowe Czytanie 2021.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września o godz. 18.00 w Centrum Integracji Kulturalnej "Orzeł", ul. Chopina 17.

Wstęp wolny. Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 ilość dostępnych miejsc jest ograniczona.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Czyta hallo grupa w składzie: Antonina Grzesiuk, Janina Korol, Genowefa Krzemińska, Alicja Krzyszczak, Marek Pietraszkiewicz, Barbara Sasak, Ewa Słonina, Urszula Frąszczak-Matyjewicz