c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_09_koncert_wratislavia.jpg

Prezydent Miasta Bolesławiec zaprasza na koncert „Caribbean Concert Spirituel”, który odbędzie się w ramach 56. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego.

 

Koncert „Caribbean Concert Spirituel” odbędzie się 6 września 2021 r. (poniedziałek) o godz. 19.00 w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej przy ul. Kościelnej 3 w Bolesławcu.

Caribbean Concert Spirituel 

Wykonawcy:

Pedro Memelsdorff – dyrygent 

Francesca Benitez – I sopran

Belén Vaquero – II sopran 

Markéta Cukrová – mezzosopran

Luca Cervoni – tenor

Yannis François – baryton 

Marco Saccardin – bas 

Arlequin Philosophe

Program:

Muzyka religijna na francuskich Karaibach w latach 1760–1790 

Messe en cantiques à lʼusage des Nègres (fragmenty)

Utwory wykonane podczas Concert spirituel, który zabrzmiał w Boże Narodzenie w Port-au-Prince w 1780 r. (Giovanni Battista Pergolesi, Adolphe Benoît Blaise, Jean-Paul-Égide Martini, Egidio Duni, François-Joseph Gossec, Nicolas-Marie Dalayrac)

Czas: 60'

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Znany dobrze wrocławskiej publiczności Pedro Memelsdorff to artysta otwarty i dociekliwy, chętnie poszukujący repertuarowych nowości. Choć jako badacz zawodowo zajmuje się głównie muzyką średniowiecza, to ostatnio zainteresował się dziełami wykonywanymi w XVIII wieku na terenie francuskich kolonii na Karaibach. Rezultaty tych dociekań złożą się na program koncertu, podczas którego Memelsdorff poprowadzi zespół Arlequin Philosophe.

O kulturze bogatych francuskich plantatorów wiemy całkiem sporo dzięki zachowanym dokumentom, listom czy materiałom prasowym. Jednak życie muzyczne czarnoskórych niewolników, którzy dla nich pracowali, było do niedawna w zasadzie nieznane. Dzięki staraniom Memelsdorffa będziemy w stanie uchylić choć trochę rąbka tajemnicy. Na Caribbean Concert Spirituel złożą się dwa elementy.  Pierwszym będzie odtworzenie koncertu bożonarodzeniowego, który odbył się w Port-au-Prince 25 grudnia 1780 roku. Czarnoskórzy muzycy wykonali wówczas fragmenty francuskich oper, a furorę zrobiła zaledwie 14-letnia Elizabeth Ferrand, nazywana Minette. Wydarzenie to otworzyło przed nią drzwi do kariery, a historia zapamiętała ją jako pierwszą czarnoskórą śpiewaczkę, która wykonywała główne role w operach. Miała w repertuarze około czterdziestu partii!

Usłyszymy także rekonstrukcję złożonej z czternastu części mszy, napisanej dla niewolników i datowanej na 1740 rok. Wśród opracowań poszczególnych fragmentów znajdują się zarówno odcinki względnie proste pod względem wykonawczym, jak i części trudniejsze, przeznaczone dla uzdolnionych i bardziej zaawansowanych śpiewaków, najpewniej edukowanych przez miejscowych jezuickich misjonarzy. Caribbean Concert Spirituel będzie jedyną w swoim rodzaju demonstracją muzyki do niedawna całkowicie zapomnianej, oddającej głos społeczności poszukującej piękna oraz możliwości ekspresji w czasach pogardy i ucisku.

Wstęp wolny. Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 pula dostępnych miejsc jest ograniczona.(info BOK-MCC)