c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_10_Plakat_oszustwo.png

Jak działają oszuści?

  1. Zadzwoni telefon. Osoba w słuchawce będzie Cię przekonywać, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym, znajomym lub bliska osobą. Poinformuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy, po czym się rozłączy.
  2. Telefon zadzwoni ponownie. Tym razem osoba poinformuje, że jest policjantem i będzie przekonywać, że przed chwilą dzwonił oszust. Będzie namawiał Cię byś pomógł Policji go zatrzymać.
  3. Zostajesz poinformowany, że do tego potrzebne są pieniądze, które masz przekazać nieznanej osobie.
  4. Jeżeli rozmówca zaproponuje Ci, byś potwierdził jego autentyczność, jako policjanta dzwoniąc na powszechnie znany numer 112 w emocjach i nerwach nie zapomnij rozłączyć poprzedniej rozmowy, bowiem właśnie w ten sposób bardzo łatwo zostaniesz oszukany! To bardzo ważne!

Zapamiętaj!

  1. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na znany Ci numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.
  2. Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie wręczaj nikomu pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
  3. Nigdy nie zaciągaj w bankach żadnych pożyczek ani kredytów na cel, którego nie znasz. Nie postępuj pochopnie, zastanów się, zanim się zadłużysz na kolejne lata!
  4. Nie wypłacaj ze swojego konta żadnych oszczędności, nie przekazuj innym, którzy twierdzą, że twoje konto jest zagrożone. Warto pamiętać o tych zasadach, które są najskuteczniejszą formą ochrony nas i naszych oszczędności przed oszustami. Twoje pieniądze w banku są bezpieczne.

Więcej informacji na:

https://cijipiz4dtlctf5p8-a5hepa5dcb7pvcrmc.m.policja.gov.pl/dbl/aktualnosci/bieza/51390,Seniorze-nie-daj-sie-oszukac-Policjanci-przypominaja-ze-przestepcy-nadal-probuja.html