c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_11_produkcja_rzemieslnicza_jaromeru_jaromierz-210.jpg

W środę 27 października 2021 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki odbyło się otwarcie wystawy czasowej „Produkcja rzemieślnicza w Jaromierzu”.

Uroczystość rozpoczęły dwa wystąpienia. Anna Bober-Tubaj - dyrektor muzeum, opowiedziała o idei rozwoju szlaku ginących rzemiosł „Via Fabrilis” oraz o realizowanym aktualnie wraz z czeskim partnerem projekcie. Po niej głos zabrał Rudolf Havelka, dyrektor  Muzeum Miejskiego w Jaromierzu, który przybliżył dzieje produkcji rzemieślniczej w tym mieście.

 

Następnie goście zwiedzili ekspozycję obejmującą dwie grupy eksponatów. Pierwszą, obszerniejszą, tworzą przedmioty powstałe w Szkole Rzemiosła w Jaromierzu. Uruchomiona w 1886 r. placówka funkcjonuje do dnia dzisiejszego, przyuczając młodzież do różnych zawodów oraz doskonaląc umiejętności miejscowych rzemieślników.

W drugiej grupie znalazły się wyroby sławnej firmy A. Wenke i Syn, powstałej w 1872 r., która była jednym ze sponsorów wspomnianej szkoły. Są to dekorowane muszelkami przedmioty codziennego użytku, w tym pudełka i ramki do zdjęć, które cieszyły się wielką popularnością m.in. w Anglii, Ameryce Północnej i na wybrzeżu Adriatyku. Tę część wystawy dopełniają plansze przedstawiające historię firmy oraz jej katalogi sprzedażowe i plakaty reklamowe.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do początku grudnia 2021 r.

Wystawę zrealizowano w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”, w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020, w którym partnerami są Gmina Miejska Bolesławiec, miasto Jaroměř, Gmina Miejska Kłodzko.