c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2020_11_rocznica-227.jpg

11 listopada 2021 r. przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń i organizacji, posłowie, reprezentacje szkół i harcerze złożyli kwiaty pod Pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Bolesławcu, upamiętniając odzyskanie suwerenności w 1918 r., po 123 latach niewoli, zachowując w pamięci szereg działań polskich patriotów, które doprowadziły do ustanowienia państwa polskiego.

11 listopada w wydarzeniu z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli licznie zgromadzeni bolesławianie, w dniu symbolicznym dla naszego kraju. 11 listopada 1918 - ze względu na splot wydarzeń w Polsce oraz zakończenie I wojny światowej - nadzieje Polaków na odzyskanie wolności przekształciły się w rzeczywistość. Święto Niepodległości przypomniana kolejnym pokoleniom, że w 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję, przywołuje okres 123 lat walki o odzyskanie swojego miejsca w Europie.

Uroczystość poprzedziła Msza św. za Ojczyznę w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej z udziałem żołnierzy 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, pocztów sztandarowych samorządów oraz delegacji organizacji patriotycznych i społecznych. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz Patrolu Konnego Grupy Rekonstrukcji Historycznej 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. 

Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 11 listopada 1997 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę głoszącą m. in. „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.