c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2021_12_umowa_autobus_autobus-115.jpg

W bolesławieckiej Sali Rajców miało miejsce podpisanie umowy na zakup elektrycznego autobusu na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu.

8 grudnia 2021 r. umowę podpisali prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz - ze strony wykonawcy-Solaris Bus & Coach S.A. - Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży Regionu Południowo-Zachodniego. W spotkaniu uczestniczyli również prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji Andrzej Jagiera i Dariusz Wawrzkiewicz - zastępca naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich.

 

 Umowa dotyczy dostawy niskopodłogowego, elektrycznego autobusu marki SOLARIS typu Urbino 8X, Urbino 8.9 LE electric, wraz z ładowarką i niezbędnym wyposażeniem w zestaw narzędzi i urządzeń specjalistycznych. Za realizację przedmiotu umowy obowiązuje cena 2 642 040 zł. Przedmiot zamówienia jest współfinansowany w ramach zadania "Zeroemisyjna komunikacja publiczna w Gminie Miejskiej Bolesławiec" w ramach programu priorytetowego nr 3.9 "Ochrona atmosfery Zielony transport publiczny (Faza I)"  w formie dotacji w wysokości 1 637 500,00 zł ze środków NFOŚiGW. Umowa nr 631/2021/Wn01/OA-TP-FN/D.

Termin dostawy autobusu Solaris Urbino 8,9 LE electric zaplanowano na grudzień  2022 roku.

Zgodnie z ofertą, pojazd Solaris Urbino 8,9 LE electric jednorazowo zabiera na pokład ponad 58 osób, w tym 20 na miejscach siedzących. Autobus wyposażony będzie m.in. w tablice kierunkowe dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i rampy dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, gniazda USB, system informacji pasażerskiej (system monitoringu wizyjnego oraz system detekcji i gaszenia pożaru). Napęd stanowić będzie centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW.

- Energia będzie gromadzona w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 211 kWh. Pojemność jest większa niż w poprzedniej dostawie autobusów. Jej uzupełnianie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in. Pojazd może przejechać nawet 220 km bez ponownego ładowania – informuje prezes A. Jagiera.

Warto przypomnieć, że w lutym  br. w siedzibie MZK nastąpiło przekazanie dwóch autobusów elektrycznych, które jeżdżą po ulicach Bolesławca. Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu posiada również 13 nowoczesnych autobusów marki Solaris Urbino 10. Autobusy wyposażone są w silniki Euro 6, spełniające najwyższe normy emisji spalin.

Od czerwca 2018 r. funkcjonuje w Bolesławcu bezpłatna komunikacja na terenie miasta. Prezydent Piotr Roman podkreśla, że – mimo trudnej sytuacji budżetowej – bezpłatna komunikacja zostanie w Bolesławcu utrzymana. Zeroemisyjne autobusy i bezpłatna  komunikacja publiczna jest ważnym elementem w dążeniu do poprawy jakości powietrza na terenie miasta. Warto zaznaczyć, że autobus może zastąpić około 20 samochodów osobowych. To oznacza, że w godzinach szczytu na ulice miasta może wyjechać ok. 400 pojazdów mniej.