Info1

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych ogłasza II nabór dla grantobiorców w projekcie wymiany kotłów stałopalnych.

Pragniemy poinformować, że na terenie naszej gminy został uruchomiony dodatkowy nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie do wymiany kotłów stałopalnych.

Nabór wniosków ruszy 14.02.2022 i potrwa planowo 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia w zależności od zainteresowania mieszkańców. Prowadzony on jest w ramach Projektu „Koalicja na rzecz poprawy jakości powietrza”, realizowanego przez naszą gminę we współpracy z organizacją koordynatora Projektu. Jest nim Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość – Centrum Technologii Energetycznych (https://cte.fea.pl/).

Środki w ramach ogłoszonego naboru będą udostępnione w formie grantów dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którzy zdecydują się na likwidację „kopciucha” i przejdą na czyste źródła ogrzewania. Zgodnie z warunkami konkursowymi, za takie źródło ogrzewania uznano następujące rodzaje:

- pompa ciepła (powietrze-woda),

- ogrzewanie elektryczne,

- ogrzewanie elektryczne w połączeniu z fotowoltaiką.

Pozostałe warunki są zbliżone do tych, jakie były stosowane w pierwszym naborze, który był ogłoszony w 2021 roku. Do najważniejszych z nich należy poziom dofinansowania do 85% kosztów kwalifikowanych, w czym mieści się zakup urządzeń i montaż. Dla zainteresowanych udziałem w konkursie, kluczowym wymogiem będzie rejestracja na stronie Projektu https://eko-cieplo.com/panel-grantobiorcy-drugi-nabor/. Pozwoli to w dalszej kolejności zamówić usługę opracowania audytu energetycznego swojego budynku (wymóg formalny). Można liczyć na wsparcie ze strony koordynatora projektu. Szczegółowe warunki podane są w ogłoszeniu o naborze na stronie: https://eko-cieplo.com/2022/01/01/zit-uruchomilismy-mozliwosc-rejestracji-w-ramach-nadchodzacego-ii-naboru-dla-gmin/.

Pula dodatkowych środków przyznana naszej gminie nie jest wielka. Prawdopodobnie wystarczy na ok. 10-13 grantów. Warto jednak spróbować swoich szans. Dotychczasowi grantobiorcy z naszej gminy oraz innych gmin uczestniczących w projekcie „Koalicja na rzecz poprawy jakości powietrza”, bardzo pozytywnie oceniają udział w nim. Ich opinie można znaleźć na stronie https://cte.fea.pl/referencje-eko-cieplo. Zainteresowanym, polecamy wcześniejszy kontakt w grantobiorcami, którzy użytkują już własne instalacje (głównie pompy ciepła), które zostały wsparte środkami z grantu Projektu.