c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_02_wystawa_opowiesci_napoleonskie_18.jpg

W piątkowe popołudnie 11 lutego 2022 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbył się wernisaż wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”, będącej jednym z najważniejszych elementów projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” realizowanego w latach 2019-2022 przez sześciu partnerów z Polski i Niemiec.

 

Zebranych gości przywitała Anna Bober-Tubaj (dyrektor bolesławieckiego muzeum). O idei projektu opowiedziała zebranym dr Regina Smolnik – dyrektor Landesamt für Archäologie Sachsen w Dreźnie. Następnie głos zabrał dr Jens Baumann z Sächsisches Staatsministerium des Innern, który podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi owocnej współpracy polsko-niemieckiej w zakresie ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego terenów pogranicza.

Wernisaż zgromadził wielu przedstawicieli partnerskich instytucji. Pośród nich znaleźli się: dr Joanna Wojnicz (referent do spraw archeologii i kierownik projektu) oraz Emil Mendyk (specjalista do spraw promocji projektu) z Landesamt für Archäologie Sachsen w Dreźnie, Peter Knüvener (dyrektor Städtische Museen Zittau), Andrzej Świderski (dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku w latach 2012-2021) oraz Sara Kinsky, kierownik Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH. Na spotkanie przybyli także Frank Hirche, prezes Stiftung „Erinnerung, Begegnung, Integration“, przedstawiciele Fundacji Twierdzy Nysa, którzy użyczyli kopie XIX-wiecznego ekwipunku wojskowego wykorzystanego do aranżacji wystawy, oraz Zbigniew Skop, autor prezentowanej na wystawie makiety, która została wzbogacona o projekcję videomappingową opowiadającą o bolesławieckich epizodach wojen napoleońskich.

W ramach wernisażu odbyła się inscenizacja historyczna „Kochana siostro…” przygotowana przez Anję Köhler i Johannę Busch z Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH, prezentująca tematykę wydarzeń kampanii napoleońskiej roku 1813, które miały miejsce w Markersdorfie. Niespodziankę muzyczną przygotowali też państwo Lidia i Joel Beucher, właściciele pałacu w Kruszynie.

Wydarzeniu towarzyszyła także promocja wydanego w czterech wersjach językowych komiksu „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich” autorstwa Andrzeja Olejniczaka (tekst) i Adama Faltyna (rysunki). Podczas wernisażu można było porozmawiać z jego twórcami i zdobyć ich autograf.

Konsultantami merytorycznymi wystawy są Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie) i dr Andrzej Olejniczak (IPN Wrocław).

Wernisaż wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” zrealizowano w ramach projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska Saksonia 2014-2020. (info MC)