c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_04_39550911-e463-4ad4-bb08-a1c54d55bbf6.jpg

- W ramach Happykindergartendlaautyzmu w naszym przedszkolu Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy w poniedziałek 4 kwietnia.

Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola "zaświecili się na niebiesko" ubierając się na ten kolor, a pomieszczenia w przedszkolu zostały udekorowane niebieskimi akcentami – informuje Krystyna Gerwatowska, dyrektorka Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 2 w Bolesławcu.

Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Zgodnie z hasłem przewodnim, dzieci z MPP nr 2 obejrzały film pt. „ Autyzm”. Następnie dwoje dzieci rozpakowało pudełko, w którym był „zapakowany” miś. Nauczycielka prowadząca porównała zapakowanego misia do osoby z autyzmem, która żyje w swoim świecie. Przedszkolaki wykonały również prezentację serc z hasłami - EMPATIA, AKCEPTACJA, ZROZUMIENIE, SZACUNEK, POMOC. Wiele radości dostarczyła dzieciom zabawa ilustrowana ruchem do piosenki pt. „Niebieski chłopiec”. Na znak jedności z osobami chorymi na autyzm  dzieci wykonały prace plastyczne - w sercu z hasłami odbijały swoją dłoń pomalowaną farbą na niebiesko. Uwieńczeniem obchodów było wykonanie pamiątkowych fotografii  w fotoramce.

- Wszystkie podjęte działania miały wpływ na zwiększenie świadomości i wrażliwości dzieci na temat autyzmu.  Poznały one ich ograniczenia i związane z nimi trudności podczas codziennego funkcjonowania, oraz  zwróciły uwagę na główne problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia). Zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji – informuje K. Gerwatowska.