c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_04_zvon_umowa_zvon-114.jpg

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Termy Bolesławiec dołączyły do grona partnerów turystycznych w systemie EURO-NYSA-Ticket+, który funkcjonuje po stronie polskiej, czeskiej i niemieckiej.

 

6 kwietnia 2022 r. w Bolesławcu prezes ZVON (Związku Komunikacyjnego Górnych Łużyc-Dolnego Śląska)  Hans-Jürgen Pfeiffer oraz dyrektor Muzeum Ceramiki Anna Bober-Tubaj i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Paweł Dul podpisali stosowne umowy. Podpisanie umowy nastąpiło w obecności prezydenta Bolesławca Piotra Romana, dyrektora biura Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Jakuba Feiga oraz Heike Uhe z Niemiecko-Polskiej Kooperacji Gospodarczej.

Warto przypomnieć, że w Euroregionie Neisse-Nisa-Nysa dużą rolę pełni turystyka. Aby ułatwić mieszkańcom i turystom podróżowanie środkami komunikacji publicznej za granicę, ZVON - we współpracy z polskimi i czeskimi przedsiębiorstwami transportowymi - wprowadził w 2004 roku bilet EURO-NYSA-Ticket i od tego czasu stale go rozwija. Korzyścią płynącą z tych działań jest możliwość korzystania przez turystów i mieszkańców z ponad 700 linii kolejowych i autobusowych w polsko-niemiecko-czeskim obszarze obowiązywania na podstawie jednego biletu.

Bilet EURO-NYSA-Ticket jest ważny przez jeden dzień, a od 2021 roku wprowadzono bilet ważny również przez trzy kolejne dni i dla jednego lub większej liczby pasażerów.

Od 1 kwietnia 2021 r. oferta funkcjonuje pod nową postacią jako bilet EURO-NYSA-Ticket+ (ENT+). Dodatek do nazwy „+” odnosi się do nowego komponentu turystycznego. Dzięki niemu pasażer otrzymuje zniżkę na opłatę za wstęp lub inne usługi turystyczne w wielu miejscowościach turystycznych za okazaniem ważnego biletu ENT+.

Aktualnie do współpracy z ZVON udało się już pozyskać następujących niemieckich partnerów turystycznych: Kulturinsel Einsiedel, Muzea Miejskie w Zittau, Ogród Zoologiczny w Görlitz, Ogród Zoologiczny w Zittau, kolejkę leśną w Bad Muskau, zamek i klasztor Oybin, którzy udzielają zniżki 20 % dla gości podróżujących na podstawie ENT+.

Po stronie czeskiej partnerami turystycznymi w systemie biletu ENT+ są: Muzeum Českého Ráje v Turnově, iQLandia Liberec oraz Wieża Ratuszowa w Rokytnicach nad Jizerou.

W polskim obszarze obowiązywania ENT+ znajdują się: Bolesławiecki Park Wodny, Zamek Kliczków, Żywe Muzeum Ceramiki oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Termy Bolesławiec. 

Zalety współpracy dla partnerów turystycznych w obszarze obowiązywania ENT+ dotyczą podniesienia świadomości o podmiocie turystycznym dzięki towarzyszącym działaniom marketingowym ZVON-u w Niemczech i KORID-u lub Kraju Libereckiego w Czechach, prowadzonych wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, a także silniejsza obecność w ich publikacjach i kanałach komunikacyjnych. Korzystanie z transportu publicznego w Euroregionie prowadzi – oprócz pozytywnych skutków dla klimatu – także do odciążenia parkingów przy obiektach turystycznych.