c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_04_wielkanoc_mpp3_WhatsApp_Image_2022-04-12_at_15.39.55_(Kopiowanie).jpeg

Święta Wielkanocne, to radosny czas, na który czekają zarówno dzieci, jak i dorośli . To święta pełne tradycji i zwyczajów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

 

 

Tradycją Miejskiego Przedszkola Publicznego Nr3 w Bolesławcu, od wielu lat jest organizowanie wielkanocnych spotkań połączonych ze wspólnym wielkanocnym śniadaniem. W tym roku, ta niezwykłe i bardzo długo wyczekiwana przez wszystkich uroczystość (po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią) odbyła się 12.04.2022. Wspólne śniadanie poprzedzone było całotygodniowym okresem przygotowań.  Dzieci na podstawie opowiadań, wierszy i filmów, poznały  tradycje i zwyczaje świąteczne, wykonały świąteczne upominki dla rodziców oraz wiele prac plastycznych, tj. pisanki, kurczaczki, zajączki, koszyczki i palmy. Siały również rzeżuchę oraz owies. Przedszkolaki poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami: „Zabawa na wybitki” i „Śmigus dyngus”.

Zanim przedszkolaki zasiadły do stołu, w wielkanocny nastrój wprowadziła wszystkich grupa Starszaków , która zaprezentowała przedstawienie słowno-muzyczne „Wielkanocne zwyczaje’. Następnie na scenie zaprezentowały się młodsze grupy wiekowe, prezentując piosenki  o tematyce świątecznej. Po części artystycznej wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi paniami,  jak jedna rodzina zasiadły przy wspólnym stole, na którym znalazły się tradycyjne, wielkanocne  potrawy: żurek z kiełbaską i jajkiem, szyneczka i oczywiście wielkanocne babki. Nie zabrakło również składania sobie życzeń i dzielenia się jajkiem.  Dyrektor Ewa Niziałek, w tym roku zastąpiła wielkanocnego zajączka i obdarowała wszystkie przedszkolaki czekoladowymi jajkami. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, bo tego typu spotkania niosą zawsze ze sobą radość i wywołują uśmiech dziecka. (info MPP nr 3)