c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_04_mcee_12.jpgDzień Ziemi obchodzimy od ponad pięćdziesięciu lat. Pomysł ustanowienia takiego dnia był efektem przerażenia, jakie wywołała katastrofa ekologiczna u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w 1969 roku.

U wybrzeży Santa Barbara wyciekło 100 tysięcy baryłek oleju, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na długie lata. Amerykański senator Gaylord Nelson zainicjował wówczas działania, które doprowadziły do obchodów Dnia Ziemi najpierw w USA, a z czasem – na całym świecie.

Dziś jest to najbardziej znane ze świąt ekologicznych. Tematem Dnia Ziemi 2022 jest Inwestowanie w naszą planetę, ponieważ zielona przyszłość, to pomyślna przyszłość.

W obchody Dnia Ziemi każdego roku aktywnie włączają się bolesławieckie szkoły  i przedszkola. Jednym z elementów działań są akcje sprzątania wybranych terenów naszego miasta.

Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej zachęcając placówki do organizacji działań zaopatruje je w worki i rękawice niezbędne do przygotowania akcji.  W tym roku na apel MCEE zgłosiło się 6 szkół podstawowych i 7 przedszkoli.

Światowy Dzień Ziemi to okazja, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, jak wielką wartością jest planeta, jak bardzo nasza pomyślność zależy od jej kondycji.

W związku z Dniem Ziemi 2022 pojawił się również apel naukowców, który każdy z nas może podpisać. Wystarczy wejść na stronę www.apelklimatyczny.pl  i uzyskać więcej informacji.

Warto się zaangażować, nie tylko od święta. (info MCEE)