c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_04_aKTUALNOSC-1-.png

Fundacja Banku Ochrony Środowiska ogłosiła kolejną edycję konkursu grantowego „Zielona Ławeczka”. W konkursie mogą wziąć udział mieszkańcy otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców.

Cele konkursu to:
1. Zazielenianie publicznie dostępnych terenów osiedlowych w miastach powyżej 10.000 mieszkańców.
2. Zapobieganie utracie wody poprzez stworzenie obiektów mikroretencji.
3. Zbudowanie relacji sąsiedzkich poprzez stworzenie mini-ogrodów wokół budynków, które będą przestrzenią do nawiązywania relacji pomiędzy członkami danej społeczności.

W ramach konkursu przewidziano możliwość uzyskania grantu o maksymalnej wartości 2. 520 zł.

W skład grantu wchodzi:


  1. Nagroda pieniężna w maksymalnej wysokości:
    – 1.500 zł brutto (bez obiektów mikroretencji),
    – 2.000 zł brutto (wraz z obiektami mikroretencji).
    2. Nagroda rzeczowa (ławka parkowa) o wartości 520 zł brutto.

Wszystkie projekty będą oceniane przez partnerów merytorycznych konkursu z Katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Ostateczny termin rejestracji zespołów sąsiedzkich upływa 17 maja br.

Zarejestrowane zespoły sąsiedzkie mają czas na przesłanie wniosków do 1 czerwca br.

Sponsorem Projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska z darowizny przekazanej przez Bank Ochrony Środowiska oraz Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska.

Opis programu na stronie internetowej znajduje się TUTAJ.

ZIELONA ŁAWECZKA to ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy adresowany do mieszkańców otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Projekt ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, miniogrody z ławeczką i dla chętnych obiektem mikroretencji. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań, a jednocześnie powstrzymać utratę wody. Angażując mieszkańców chcemy pokazać jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci i dobry pomysł.

 
KTO MOŻE APLIKOWAĆ?
 
Zespoły konkursowe to grupy sąsiadów, którzy chcieliby poprawić wygląd otoczenia swojego miejsca zamieszkania. Zespół powinien składać się z minimum 5 osób, ale jego liczebność może się sukcesywnie zwiększać, ponieważ uczestnicy mogą aktywnie włączać innych sąsiadów do pracy. Zespołowi przewodzi lider, który utrzymuje kontakt z administracją modernizowanego terenu oraz organizatorem konkursu. 
 
Na stronie konkursu znajduje się wiele wskazówek (https://zielonalaweczka.pl/category/wskazowki/) i inspiracji (https://zielonalaweczka.pl/category/inspiracje/) oraz ciekawych linków (https://zielonalaweczka.pl/ciekawe-linki/) i artykułów (https://zielonalaweczka.pl/category/artykuly/)
 
Ponadto, na stronie konkursu znajdują się podpowiedzi jak krok po kroku wykonać zadania konkursowe. Zajrzyjcie do Planu Działań (https://zielonalaweczka.pl/plan-dzialan/).
WYSTARCZY ZAREJESTROWAĆ ZESPÓŁ (https://zielonalaweczka.pl/zarejestruj-sie/) i DO 1 CZERWCA 2022 R. PRZESŁAĆ SWÓJ PROJEKT.