c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_04_ukrainska_wielkanoc_wielkanoc-159.jpg

W tym roku prawosławni i grekokatolicy świętowali Wielkanoc tydzień po katolickiej, 24 kwietnia. Niemniej jednak dla wszystkich wyznań obchodzących Święta Wielkanocne - to czas radości i nadziei.

Podczas tegorocznych świąt nadzieja na lepsze jutro zapłonęła przede wszystkim w sercach ukraińskich uchodźców. Również u goszczących w Bolesławcu uchodźców z Ukrainy zarówno na świątecznych stołach nie zabrakło tradycyjnych pisanek, dla wiernych nabożeństwa i modlitwy, jak i nadziei zwycięstwa dobra nad złem.

W Polsce  jest Wielkanoc, czyli Wielka Noc, w Ukrainie jest to Wielki Dzień. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wierni z Ukrainy uczestniczyli w nabożeństwie na terenie ośrodka MOSiR przy ul. Spacerowej. Po nabożeństwie wszyscy spotkali się na niedzielnym śniadaniu wielkanocnym. Przy wspólnych stołach goście z Ukrainy i bolesławianie nawiązywali do tradycji i zwyczajów wyniesionych z rodzinnych domów. Wspólny czas, wypełniony pozytywnymi emocjami, specjałami kuchni ukraińskiej oraz podziękowaniami dla głównych sponsorów, zakończyło poszukiwanie przez dzieci drobnych prezentów - niespodzianek. Wspólne celebrowanie śniadania wielkanocnego możliwe było dzięki hojności sponsorów oraz przygotowań dokonanych przez pracowników instytucji miejskich oraz wolontariuszy.