c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_05_kaczmarski_kaczmarski-138.jpg

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki przedłużył niepodległościową majówkę!

Wszystko za sprawą akcji Niech Żyje Wolność dofinansowanej ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach rządowego programu dotacyjnego NIEPODLEGŁA. 5 maja w sali kina Forum odbył się 8 Przegląd Pieśni Jacka Kaczmarskiego i Bardów Solidarności. 16 wykonawców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowało swoje talenty. Nie zabrakło wzruszeń i podniosłych momentów. Jury w składzie: Przemysław Lembicz, Jan Filipek i Bogusław Kłak, miało bardzo twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie, pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła fenomenalna Wiktoria Eliaszewicz. Spośród starszej młodzieży pierwsze miejsce zajęła Julia Nowacka, której brawurowe wykonanie nie miało sobie równych. Wyróżniono także 11-osobowy zespół ze Szkoły Podstawowej nr 1. Wyniki ogłoszono w podniosłej atmosferze, a dyplomy zwycięzcom wręczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Szymon Pogoda,  Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman oraz  Franciszek Kopeć Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność.

Wielkim zaszczytem dla BOK-MCC była uroczystość wręczenia Krzyży Służby Niepodległości. Podczas tej podniosłej chwili swoją obecnością zaszczycili nas najważniejsi działacze opozycji antykomunistycznej, panowie: Zbigniew Razik, Tadeusz Stański, Stanisław Sakwa , Dariusz Górecki oraz Jan Filipek. Po uroczystościach i koncercie finalistów przeglądu publiczność zachwycili „Młodsi Panowie Dwaj”. Duet znany na co dzień z występów w formacji ProForma wykonał przekrojowy przegląd utworów z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Słuchaczy zaskoczyło podobieństwo głosu Przemysława Lembicza do śp. Jacka Kaczmarskiego.

Następnego dnia, od wczesnego przedpołudnia, na ulicach Bolesławca rozgrywała się gra „Zerwij Kajdany”. Pięć drużyn z bolesławieckich szkół stawiło czoła przygodzie, która poprowadziła ich przez miejsca związane z upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdej lokalizacji przed śmiałkami stały wyzwania, np. narysowanie portretu Marszałka Piłsudskiego albo wykonanie ulotek opozycyjnych i rozdanie ich przechodniom. Młodzież uczyła się poprzez zabawę – a to najlepsza forma kontaktu z wiedzą. Dodatkową atrakcją dla wszystkich bolesławian była grupa rekonstrukcji historycznej w umundurowaniu 1 Brygady Legionów, z którą można było porozmawiać i dowiedzieć się wielu ciekawostek. Zakończenie gry to występ Mariusza Olczaka – dyrektora Archiwum Akt Nowych, który spotkał się z graczami i dopowiedział wszystko to, czego nie dało się uwzględnić w samej grze. Przez prawie całą grę młodzieży towarzyszył Jan Filipek, który dzielił się swoją wiedzą oraz emocjami towarzyszącymi mu w walce z reżimem komunistycznym. Dziękujemy współorganizatorom: Regionowi Jeleniogórskiemu NSZZ Solidarność, Organizacji Terenowej NSZZ Solidarność w Bolesławcu, I LO w Bolesławcu, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla oraz - oczywiście Biuru Programu NIEPODLEGŁA za udaną realizację projektu Niech Żyje Wolność! (info BOK-MCC)