c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_05_ziolko_10.jpg

Srebrniki Judasza, jaskółcze ziele, głucha pokrzywa, to znane niegdyś każdemu, popularne nazwy roślin spotykanych dawniej na każdym podwórku.

 

W dobie równo przystrzyżonych trawników, wyglądających jak murawa boiska, zapomniano nie tylko o właściwościach roślin, ale z powszechnej pamięci uleciały nawet ich nazwy.

Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej realizuje w maju „łąkowe” zajęcia terenowe dla uczniów klas III bolesławieckich szkół podstawowych. Przy bardzo sprzyjającej pogodzie, trzecioklasiści przyjeżdżają do Tomisławia, gdzie na pięknej łące poznają nazwy i właściwości wybranych, popularnych ziół. Dowiadują się, co odstrasza komary, którą roślinę jadano niegdyś jako jedną z pierwszych po zimie, która pomoże zagoić stłuczone kolano, jak wiele wartości ma nielubiana pokrzywa i jak wykorzystać ją w kuchni.

Dodatkowym bonusem wycieczki jest przeprawa jedną z niewielu w Polsce kładek wiszących nad rzeką, śniadanie i zabawy na trawie.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Natura leczy, karmi, edukuje. Bolesławieccy uczniowie i ich rodziny nabywają postaw proekologicznych w kontakcie z naturą” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. (info MCEE)