c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_05_wlochy_Artykuł_o_ESC_01.jpg

Na portalu turystycznym Dove prowadzonym przez czołowy włoski dziennik „Corriere della Sera” ukazał się artykuł poświęcony Europejskiemu Szlakowi Ceramiki – Szlakowi Kulturowemu Rady Europy, do którego Bolesławiec dołączył w 2021 r.

W artykule przedstawiono wszystkie miejsca na szlaku, w tym tak znane ośrodki jak włoska Faenza, holenderskie Delft czy austriackie Gmunden, przybliżając pokrótce ich historię oraz najważniejsze atrakcje turystyczne i wydarzenia związane z rzemiosłem ceramicznym. W przypadku naszego miasta wymieniono bogate zbiory Muzeum Ceramiki, Bolesławieckie Święto Ceramiki i Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Z artykułem (w j. włoskim) można zapoznać się tutaj: https://viaggi.corriere.it/itinerari-e-luoghi/cards/strada-europea-della-ceramica-viaggio-culturale-da-faenza-a-sheki/.

Europejski Szlak Ceramiki istnieje od 2012 r., a siedziba stowarzyszenia, które jest jego operatorem, mieści się w Faenzie.  W chwili obecnej szlak obejmuje 13 miejsc zlokalizowanych na Starym Kontynencie, od Portugalii po Azerbejdżan i od Włoch po Norwegię. Bolesławiec przystąpił do szlaku razem z norweskim miastem Porsgrunn, w którym mieści się muzeum porcelany, w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu “Kultura” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekcie przewidziano wiele działań, takich jak wystawy, warsztaty, szkolenia, wizyty studyjne itp., organizowanych we współpracy z innymi członkami szlaku, w tym Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie. Więcej o Europejskim Szlaku Ceramiki można dowiedzieć się tutaj: https://www.europeanrouteofceramics.eu/.

Warto dodać, że od 2015 r. Bolesławiec należy również do Szlaku Kulturowego „Destinantion Napoleon” (https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/destination-napoleon) łączącego miejsca związane z postacią słynnego Cesarza Francuzów.