c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_05_Sisters_in_Jazz.jpg

Koncert zespołu Sisters In Jazz w BOK-MCC odbędzie się 29 maja 2022 o godz. 19:00, ogród pod BOK-MCC (w razie deszczu koncert odbędzie się w budynku BOK-MCC).

Wstęp wolny!

 

Sisters in Jazz to niezwykle oryginalny projekt jazzowy, który miał swoją premierę podczas prestiżowego Ystad Sweden Jazz Festival w sierpniu 2015 roku. Jego głównym założeniem jest połączenie wielu kultur dla których wspólnym mianownikiem ma być muzyka improwizowana, wykonywana wyłącznie przez kobiety, wybitne instrumentalistki z różnych stron świata.

 

TALI RUBINSTEIN / FLETY I WOKAL / IZRAEL
https://www.talirubinstein.com/bio

Tali, uczennica Brachy Kola, od najmłodszych lat kształciła się zawodowo w klasycznej muzyce baroku i renesansu. Studiowała w prestiżowych instytucjach muzycznych w Izraelu (Thelma Yellin High School of the Arts, Rimon School, The Buchmann-Mehta School of Music) oraz była stypendystką America-Israel Cultural Foundation w latach 1994-2006. Tali otrzymała pełne stypendium do Berklee College of Music w Bostonie, będąc pierwszą flecistką, który uczęszczał do college'u, i została wybrana do reprezentowania Berklee w John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie. Po ukończeniu studiów Tali otrzymała nagrodę W.S. Kenney’a za wybitne osiągnięcia.

W ostatnich latach Tali współpracowała z wielokrotnie nagrodzonym Grammy producentem Javierem Limón przy kilku projektach, w tym: Tal y Tali (razem z pianistą Tal Even-Tzur), Promesas De Tierra (z muzykami z Palestyny, Hiszpanii i Izraela), oraz na nagrodzonym w 2015 roku Latin Grammy albumie Entre 20 Aguas (również z Chickiem Coreą, Dhaferem Youssefem, Michelem Camilo, Chucho Valdézem i Alejandro Sanzem). Utwór „Tali” został wymieniony obok Limóna na liście ulubionych piosenek Baracka Obamy w 2018r., zawierającej wersję „Historia De Un Amor” autorstwa Toniny. Jesienią 2017 roku Tali dołączyła do trasy Flamenco Legends, której kuratorem jest Limón, z oryginalnym zespołem Paco de Lucia. Obecnie Tali jest członkiem Original Quartet wraz z Layth Sidiqiem (Irak), Shilpą Ananth (Indie) i Limónem, podpisanym przez prestiżowych artystów IMG.

Tali współpracowała ze światowej sławy muzykami: Alejandro Sanz (w 14. edycji Latin Grammys), Anat Cohen, Tomatito, Mariza, Alain Mallet, Jamey Haddad, Shedrick Mitchell, Israel Suárez „Piraña”, Diego del Morao, Alain Pérez, Farruco, Antonio Serrano i innych. Izraelscy artyści, z którymi grała, to między innymi Idan Raichel, David Broza, Yoni Rechter, Dan Toren, Dana Berge, Ariel Horowitz, Lea Shabbat i Knessiat Hasechel.

Tali występowała w Carnegie Hall, Lincoln Center, Kennedy Center i Birdland Jazz Club oraz koncertowała w ponad 15 krajach. Występowała jako solistka z Izraelską Orkiestrą Andaluzyjską, Orkiestrą Św. Łukasza i Manila Symphony Orchestra oraz nagrywała dla Univision i Nickelodeon TV. Obecnie Tali pracuje nad nowym albumem wyprodukowanym przez Limóna, zawierającym jej autorskie kompozycje.

 

DOROTA PIOTROWSKA / PERKUSJA / USA / POLSKA
https://www.dorotapiotrowska.com/

Perkusistka Dorota Piotrowska na nowojorskiej scenie jazzowej spędziła 8 lat, gdzie znana jest z kompozycji, które obejmują nowoczesne motywy zakorzenione w tradycyjnych rytmach. Jej zespół jest żywą mieszanką muzyków łącząca neo-bop i wpływy muzyki latynoskiej z odniesieniem do tańca i literatury.

Dorota zdobywała doświadczenie i edukację w Europie Zachodniej oraz w USA. W trakcie studiów muzycznych w Holandii wyjechała na tygodniową wycieczkę do Nowego Jorku, która zaowocowała studiami w The New School of Jazz and Contemporary Music, gdzie w 2012 roku Piotrowska zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji. Jej wieloletnie zainteresowanie polityką międzynarodową skutkowało podjęciem studiów magisterskich, które ukończyła w 2015 roku w Colin Powell School for Civic and Global Leadership w Nowym Jorku. W 2016 roku założyła własny program edukacyjny w Polsce zostając dyrektorem artystycznym warsztatów międzynarodowych New York Jazz Masters.

Od chwili, gdy w 2010 roku przyjechała do USA, Piotrowska grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers.

          W 2015 roku Dorota nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą. W listopadzie 2016 zespół wraz z Markiem Soskinem i Luques'em Curtisem nagrał koncert na żywo w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Od tego czasu zagrali m.in. na Komeda Jazz Festival, Jazz Od Nowa Festival, w Filharmonii Kaliskiej i Śląskiej.

           W styczniu 2018 roku Dorota przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. W czerwcu 2018 roku zespół złożony z samych kobiet w składzie Cæcilie Norby - wokal, Nicole Johänntgen - saksofon, Hildegøn Oiseth - trąbka, Rita Marcotulli - fortepian, Lise Wulf - kontrabas i gościnnie Marylin Mazur - instrumenty perkusyjne, nagrał płytę dla niemieckiej wytwórni ACT. Album, którego producentem jest Siggi  Loch został wydany w styczniu 2019 roku.

 

SIMONA PREMAZZI / FORTEPIAN / USA / WŁOCHY
http://www.simonapremazzi.com/

 

Nieustraszona modernistyczna kompozytorka i improwizatorka, mieszkająca w Nowym Jorku pianistka Simona Premazzi, stworzyła imponujące dzieło jako kompozytor i lider zespołu. Pochodząca z Włoch, Premazzi zaczęła grać na fortepianie w wieku 8 lat. Od czasu przeprowadzki do Nowego Jorku w 2004 roku zdobyła uznanie za swoją pracę improwizatorską i jako kompozytorka, z niepowtarzalnym stylem i głębią, która pojawia się w każdym z jej utworów. Jest też uznawana za znakomitą liderkę i bardzo poszukiwanego partnera do współpracy przy projektach muzycznych innych artystów.

Simona wydała 4 płyty jako lider. Najnowszy album "Outspoken" (PRE) 2017, otrzymał znakomite recenzje The New York Times i The Los Angeles Times, magazyn "DownBeat" dał jej 4 gwiazdki i wybrał go wśród najlepszych albumów w 2017 roku. Na płycie "Outspoken" pojawił się saksofonista Dayna Stephens, basista Joe Martin, perkusista Nasheet Waits, gościnnie trębacz i producent Jeremy Pelt oraz wokalistka Sara Serpa.

Premazzi występowała we wszystkich najważniejszych nowojorskich klubach jazzowych, w tym w historycznym i prestiżowym Village Vanguard oraz na festiwalach jazzowych w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Najważniejsze wydarzenia na jej muzycznej ścieżce to kilkuletnia współpraca z kwartetem Grega Osby i kwintetem Jeremiego Pelta.

 

ADI MEYERSON / KONTRABAS / USA / IZRAEL

 

Adi urodziła się w San Francisco w Kalifornii i w wieku dwóch lat przeniosła się wraz z rodziną do Jerozolimy w Izraelu, gdzie dorastała. W sierpniu 2012 roku przeniosła się do Nowego Jorku, aby kontynuować studia w „The New School for jazz and współczesnej muzyki”, a później w „Manhattan School of Music,” gdzie zdobyła tytuł magistra. Miała zaszczyt studiować u takich mistrzów jak Ron Carter, Reggie Workman, Bob Cranshaw, Miguel Zenon, Jim Mcneely, Dave Leibman i wielu innych.

Od czasu przeprowadzki do Nowego Jorku grała z wieloma znakomitościami, takimi jak Joel Frahm, Joe Magnarelli, Steve Nelson, Charli Persip i wieloma innymi na całym obszarze Nowego Jorku w bardzo znanych miejscach, takich jak Mezzrow, Smalls jazz, The Jazz Standard, czy Smoke. Meyerson grał i nagrywał również ze współczesnymi artystami, takimi jak SEENA, Verite, The Side Project, Fielded, MUMU, Melissa McMillan, Camile Trust, Doe Paoro, Kimbra i innymi.

Jako lider zespołu i kompozytorka, Meyerson z powodzeniem wywarła wpływ na scenę Nowego Jorku i zdobyła tytuł wschodzącego młodego talentu. We wrześniu 2017 roku nagrała swój debiutancki album „Where We Stand”, który zawiera 9 oryginalnych kompozycji Meyerson. Album został bardzo dobrze przyjęty, a muzykę Meyerson określono jako „Intuicyjną i przenikliwą, pokazującą muzyczną dojrzałość, która przeczy jej statusowi nowicjusza” - Magazyn Downbeat

Zespół był główną gwiazdą festiwalu muzycznego „Make some Noise” w maju 2016 r., Center City Jazz Festival w Filadelfii w 2019 r. oraz międzynarodowego Guatemala Jazz Festival w 2019 r. Ze swoim trio Meyerson występowała w całych Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Kanadzie.