kotwica (8)1 sierpnia 2022 r. bolesławianie oddali hołd bohaterom, którzy sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli. 1 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Ustawa z 2009 r. o ustanowieniu tego dnia świętem państwowym uchwalona została z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”. 

 

1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie, które miało na celu wyzwolenie stolicy spod brutalnej niemieckiej okupacji. Gdy wybiła godzina "W", 1 sierpnia o godzinie 17.00, ludność Warszawy stanęła do zbrojnej walki z okupantem. Planowane na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę. Była to największą akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Bolesławianie uczcili 78. rocznicę Powstania Warszawskiego przy Kotwicy – Symbolu Polski Walczącej, symbolu męstwa w walce o niepodległość i nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Rocznicowe obchody przy Kotwicy są podziękowaniem za bohaterstwo i determinację powstańców oraz ich poświęcenie. Powstanie Warszawskie dla kolejnych pokoleń Polaków jest symbolem męstwa w walce o niepodległość.