c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_08_30lat_manufaktura_30lat-127.jpg

W Muzeum Ceramiki prezentowana jest wystawa „Rzemiosło w kolorze. 30 lat działalności Manufaktury w Bolesławcu”, której kuratorem jest dr Magdalena Gazur – kierownik artystyczny, główny projektant i członek zespołu odpowiedzialnego za design firmy.

Wernisaż odbył się 21 sierpnia 2022 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa.
Wystawa prezentuje trzy dekady działalności bolesławieckiej Manufaktury. Eksponowane serie naczyń z charakterystycznymi dekoracjami w intensywnych barwach tradycyjnego kobaltu, czerwieni i zieleni są rozpoznawalne, nagradzane i doceniane przez klientów na całym świecie. Wystawa daje również niepowtarzalną możliwość podglądania emocjonującego procesu powstawania naczyń.
Na wystawie można nie tylko obejrzeć film prezentujący życie Manufaktury od przysłowiowej „kuchni”, ale również doświadczyć ceramiki wszystkimi zmysłami dotykając wszystkich produktów, które w procesie produkcji przechodzą przemianę w naczynia.
W muzealnych wnętrzach można zobaczyć limitowaną, stworzoną specjalnie na obchody jubileuszu, edycję naczyń z odciskami palców ponad 100 malarek, które każdego dnia ręcznie stemplują kamionkowe naczynia.
Wystawie towarzyszy prezentacja prac ceramicznych Mateusza Grobelnego i Jacka Opały, którzy współpracują z bolesławiecką Manufakturą. Efektem współpracy są naczynia z serii Baltic i Ocean Mateusza Grobelnego oraz rzeźby inspirowane wzornictwem zakładu wykonane przez Jacka Opałę. (info MC)