c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_09_szkolenie_10.jpg

W dniach 2–3.09.2022 r. podczas największego europejskiego festiwalu ceramiki Argillà Italia, odbywającego się w Faenzie, przeprowadzono szkolenie z zakresu funkcjonowania Europejskiego Szlaku Ceramiki (ESC).

Było to już trzecie z kolei szkolenie podnoszące kwalifikacje personelu realizującego projekt „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. W spotkaniach panelowych uczestniczyli przedstawiciele Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Telemark Museum w Skien, Gminy Miejskiej Bolesławiec oraz innych instytucji, muzeów i stowarzyszeń związanych z ceramiką.

Szkolenie obejmowało wiele zagadnień. Dyrektor Museo Carlo Zauli – Matteo Zauli zaprezentował wykład „Możliwości wynikające z przynależności do Europejskiego Szlaku Ceramiki”. W swoim wystąpieniu wskazał płaszczyzny działań, w które włączają się nowi członkowie wchodzący w struktury szlaku. Przedstawicielki operatora Europejskiego Szlaku Ceramiki miasta Faenza, a jednocześnie pracownice wydziału kultury gminy Faenza – Paola Casta i Maria Francesca Minardi – podzieliły się dotychczasowymi doświadczeniami kooperacji członków szlaku. W czasie prowadzonych przez nie zajęć uczestnicy wymienili się wypracowanymi dobrymi praktykami oraz ustalili plan kolejnych wspólnych działań promujących ceramikę poszczególnych ośrodków zrzeszonych w ESC.

Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt, realizowany w kooperacji Gminy Miejskiej Bolesławiec, Telemark Museum i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Kultura”.