c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_09_mateusz_Mateusz_Grobelny_w_Faenzie_(1).jpg

W dniach 2-4.09.2022 r. w ramach międzynarodowego festiwalu ceramiki Argillà Italia odbywającego się we włoskiej Faenzie pokaz toczenia na kole zaprezentował związany z Bolesławcem artysta Mateusz Grobelny.

 

Efektem trzech dni jego pracy była instalacja artystyczna, inspirowana fabrycznymi wnętrzami i charakterystycznym dla bolesławieckiej ceramiki kolorem kobaltowym. Ceramiczna ściana, składająca się z powtarzalnych, toczonych na kole, schnących na słońcu form, spiętrzonych w kilku poziomach, przywodzi na myśl magazyny biskwitu. Happening był wydarzeniem promującym Bolesławiec jako europejski ośrodek produkcji kamionki. Działania artysty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem miłośników ceramiki, przybyłych do Faenzy z całego świata.

Pokaz zrealizowano w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt, realizowany wspólnie przez Gminę Miejską Bolesławiec, Telemark Museum i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Kultura”.

Więcej informacji o artyście znajdziecie Państwo w cyklu Bolesławieckie środowisko artystyczne: https://muzeum.boleslawiec.pl/boleslawieckie-srodowisko-artystyczne-mateusz-grobelny/