c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_09_dni_miasta_dzialkowca_dzni_miasta-128.jpg

Zajmują ponad 100 ha powierzchni Bolesławca, zrzeszają niemal 4 tys. członków - tworzą pracowitą i optymistyczną społeczność rodzinnych ogrodów działkowych, zielonych płuc miasta i wyjątkowych miejsc zieleni. 10 września 2022 r. w parku im. Harcmistrza Huberta Bonina aktywni i kreatywni bolesławieccy działkowcy świętowali pierwszy Miejski Dzień Działkowca, który odbył się w ramach Dni Bolesławca. 

 

Bolesławieckie ROD obejmują 3318 działek i nie sposób przecenić ich roli i znaczenia dla lokalnej społeczność oraz dbałości o środowisko.  – Bolesławianie z zaangażowaniem i pasją dbają o swoje działki i tereny wspólne, nieustająco je modernizując i unowocześniając, dzięki czemu ROD to nie tylko ulubione miejsce spotkań rodzin, ale także miejsca organizacji wielu wydarzeń… – podkreśla prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Podczas  Miejskiego Dnia Działkowca nastąpiła prezentacja bolesławieckich Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Funkcjonują one w szesnastu ROD: „Alstromeria”, Cegiełka”, „Chemik”, „Gwarek”, „Kolejarz”, „Krokus”, „Malwa”, „Pod Dębami”, „Pomowianka”, „Relaks”, „Serbinowo”, „Sława”, „Stokrotka”, „Tęcza”, „Tulipan”, „Wiarus”. W ostatnim czasie „Tulipan” obchodził jubileusz 40-lecia.

Warto przypomnieć, że pierwsze Rodzinne Ogrody Działkowe w Bolesławcu powstały już w 1953 roku. Przez wiele lat ogrody działkowe dawały możliwość produkcji warzyw i owoców na własne potrzeby. Na przestrzeni lat zmienił się charakter wielu ogrodów działkowych. Ogrody przewartościowały również swoją funkcję. Teraz obok funkcji uprawowej zaspakajają również potrzeby rekreacji i relaksu. To również miejsce, gdzie organizowane są edukacyjne „zielone lekcje” dla przedszkolaków i uczniów. 

W obchodach Miejskiego Dnia Działkowca uczestniczyło wielu bolesławian, dla których przygotowano atrakcyjny program artystyczny, bogatą ofertę gastronomiczną, konkursy oraz animacje dla dzieci. Święto było również doskonałą okazją do podziękowań osobom  szczególnie zaangażowanym w działalność związku działkowców.  „Elektrograty wymiatamy z chaty” – to coroczna akcja wymiany zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na sadzonki drzew i krzewów liściastych, która również w tym roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bolesławca.

Z okazji Miejskiego Dnia Działkowca Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wydało publikację „Rodzinne Ogrody Działkowe w Bolesławcu” pod red. Henryka Lemka. Publikacja powstała za zlecenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Bolesławcu.