c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_12_b_gwiazdka_zyczliwosci_bgz_2022-201.jpg

Od 20. lat w grudniu, w pięknej scenerii bolesławieckiego Rynku, organizowana jest Bolesławiecka Gwiazdka Życzliwości, która wprowadza społeczność Bolesławca w magiczny klimat świąt Bożego Narodzenia.

Do corocznego przedświątecznego spotkania zaprasza mieszkańców prezydent Bolesławca, aby  wspólnie kolędować, dzielić się opłatkiem i serdecznymi życzeniami. „Świąteczna Muzyka Miłości i Wolności w Bolesławcu - Christmas Bands of Love & Freedom in Boleslaviec – Wspólne kolędowanie” – to motyw przewodni Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości 2022.

W piątek 16 grudnia, w zimowej scenerii, pod pełną blasku choinką spotkali się bolesławianie, przebywający w Bolesławcu goście z Ukrainy oraz żołnierze US Army, aby w rodzinnej atmosferze wspólnie kolędować, spędzić razem przedświąteczny czas i przekazać sobie Betlejemskie Światło Pokoju, które – wraz z tegorocznym mottem „Światło dla ciebie” - uroczyście przekazali harcerze z bolesławieckiego Hufca ZHP im. Szarych Szeregów. Ideą lampionów ze Światłem jest m.in. dzielenie się radosną nowiną oraz krzewienie największych uniwersalnych wartości braterstwa i pokoju na świecie, które w obecnej dobie nabierają szczególnego znaczenia.

Podczas Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości - na symbolicznych stołach wigilijnych - królowały pierogi i barszcz oraz inne tradycyjne potrawy przygotowane przez bolesławieckie firmy i instytucje. To wyjątkowe spotkanie w świątecznej atmosferze oczekiwania na Boże Narodzenie i Nowy Rok uświetnili: The Big Red One Band (USA), Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”, Zespół Stowarzyszenia Reemigrantów, ich Potomków oraz Przyjaciół, kolędy ukraińskie Teatru „Wolność”, Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”.

Spotkanie poprzedziła parada „Pomocników św. Mikołaja” – barwny korowód przedszkolaków i program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję. Tradycyjnie wydarzeniom towarzyszy jarmark bożonarodzeniowy.