c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2022_12_bgz_bandurzysci_sor-529.jpg

17 grudnia scena Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości ponownie ożyła.

Młodzi, zdolni i piękni – Pracownia Wokalna BOK-MCC czyli Emilia Bołbot, Klaudia Pala, Otylia Dańko, Martyna Rudzik, Lila Lech, Marcel Pala i Kamil Gałka kolędowali przy akompaniamencie pianisty Jacka Milińskiego. Instruktorka pracowni Barbara Lendzian ma powody do dumy, jej pracownia to „kuźnia gwiazd estrady”. Hej kolęda, kolęda!

 

 

Po Pracowni Wokalnej, wystąpił Miejski Chór Cantate Deo, który zaprezentował „Jak to miło wieczór bywa”, później „Dobry weczir Tobi” Aleksandra Samostrokowa, dwie francuskie kolędy „Nad Betlejem w ciemną noc” i „Adeste Fideles”, a występ zakończyła premiera napisanej specjalnie dla chóru „Pastorałki” do słów Michała Puka (jednego z chórzystów). Przygotowany przez dyrygentkę Celestynę Koszak repertuar spodobał się publiczności, która prosiła o więcej. Wielkim finałem sceny ostatniego dnia Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości była Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy pod batutą Jurija Kuracha, czyli wielka niespodzianka dla bolesławian i gości z Ukrainy zamieszkałych w naszym mieście. Kilkudziesięcioosobowy skład w strojach inspirowanych ludowymi aranżacjami dał wirtuozerski popis wokalno-instrumentalny. Bandurzyści przybyli do Bolesławca z Kijowa. Był to ich drugi występ w tym roku. Inne miasta mogą nam pozazdrościć.

Występom na scenie towarzyszyła akcja zbiórki na pomoc walczącej Ukrainie. Dziękujemy wszystkim za wsparcie. Na koniec sobotniej części artystycznej przed sceną pojawili się spontanicznie uczestnicy warsztatów integracyjno-edukacyjnych z BOK-MCC.  Młodzi Ukraińcy chcieli podziękować władzom Bolesławca za udzieloną pomoc i schronienie. W imieniu prezydenta Bolesławca oraz organizatora Gwiazdki - BOK-MCC chleb i sól odebrali Krzysztof Hewak oraz Kornel Filipowicz. Ta wzruszająca chwila zakończyła część artystyczną Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości 2022.

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki dziękuje za życzliwą pomoc Restauracji „TOSCANO”, Restauracji „STARA KSIĘGARNIA”, MANUFAKTURZE SMAKU SŁODKO & SŁONO, Restauracji „Kurna Chata”, Pizzerii Marceli, BAR & DRINK „LOT HOUSE 2.0”, Restauracji „Oleńka na Starówce”, przedsiębiorstwu Techbol, Piekarni Jarmen z Tomaszowa Bolesławieckiego, Cukierni Brzozowscy, Piekarni Berezowscy, Cukierni Malinka, piekarni Grzegorz Orawiec, Stowarzyszeniu Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Młodzieżowemu Domowi Kultury, Hufcowi ZHP, I i II Środowiskowemu Domowi Samopomocy, Dziennemu Domowi Senior +, Miejskiego Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Policji, Straży Pożarnej, Szpitalowi św. Łukasza, Fundacji „Wspierajmy Zdrowie”, Młodzieżowej Radzie Miasta, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej, Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, oraz wszystkim instytucjom społecznym i osobom prywatnym zaangażowanym w realizację Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości!

Warto przypomnieć, że św. Mikołaj przyjął zaproszenie do Bolesławca i pojawił się na Rynku 16 grudnia w samo południe. W Bolesławcu zastał wielką grupę ponad 400 pomocników! Parada Pomocników św. Mikołaja przywędrowała w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec” spod Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki pod scenę w Rynku, gdzie wspólnie z wiceprezydent Renatą Szewczyk złożyła głośne i radosne życzenia wszystkim mieszkańcom. Było wesoło, było też wzruszająco. Dzielne maluchy z Miejskich Przedszkoli Publicznych nr 1,2,3,4,5,6 i 7 oraz niepublicznych: Jacek i Agatka, Nibylandia, Bajka, Kraina Marzeń, Smerfiki i Oxpress, pomaszerowały dalej z misją roznoszenia uśmiechów i Bolesławiecka Gwiazdka Życzliwości 2022 oficjalnie wystartowała. W tym roku była ona pod znakiem integracji z gośćmi z Ukrainy.  O 16:00 pod sceną zrobiło się tłoczno. Rodzice ze swoimi pociechami zostali wciągnięci w intrygę Teatru Avatar. „Elfy w tarapatach” żywiołowo opowiedziały świąteczną przygodę w Fabryce Prezentów św. Mikołaja. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a Elfy otrzymały gromkie brawa od zachwyconych widzów.

Było teatralnie, to musiało być też muzycznie. Po dłuższej nieobecności na scenie zawirował Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” w choreografii Julii Kwiatkowskiej.  Zespół jest wspólnym przedsięwzięciem BOK-MCC i Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu. O godz. 17.00 pojawiła się pierwsza gwiazda. Przyszedł czas życzeń. Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman złożył świąteczne życzenia bolesławianom i gościom. Po raz pierwszy w Bolesławcu gościliśmy dowódcę 1 Dywizji Piechoty US Army, gen. Johna Meyera. Po poświęceniu opłatków i przekazaniu prezydentowi Bolesławca Światełka Betlejemskiego przez harcerzy ZHP w Bolesławcu, rozpoczęła się wspólna Wigilia z mieszkańcami i gośćmi z Ukrainy, przygotowana przez BOK-MCC przy pomocy życzliwych współorganizatorów. Widownię porwał The Big Red One Band czyli orkiestra 1 Dywizji Piechoty US Army. Jazzujące aranżacje świątecznych klasyków rozgrzały publiczność i pokazały, jak Amerykanie bawią się konwencją. Nic tak nie łączy jak wspólne kolędowanie. Wielką niespodzianką było wspólne wykonanie „Cichej Nocy” przez The Big Red One Band i Miejską Orkiestrę Dętą „Bolesławiec”. Dyrygenci obu orkiestr – chorąży Cena Duran oraz Jan Chojnacki perfekcyjnie zsynchronizowali łącznie prawie 40 osobową orkiestrę. To była muzyczna niespodzianka, Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”  zaprezentowała repertuar świąteczny przy owacji bolesławian.

Po orkiestrach na scenie pojawił się Zespół Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół. Tym razem zachwyciła widzów tradycyjna kolędowa mieszanka rodem z odległych zakątków wiejskich obejść i przytułków. Widzowie śpiewali wspólnie z Zespołem, tworząc ciepłą atmosferę. Na koniec wystąpił Teatr „Wolność”. Występ był podsumowaniem warsztatów integracyjno-edukacyjnych dzieci z Ukrainy, prowadzonych w BOK-MCC. Trupa zaprezentowała świąteczną opowieść w żywiołowej ekspresji taneczno-wokalnej. Brawa bolesławian świadczyły o tym, że chcą więcej!

W czasie pierwszego dnia Bolesławieckiej Gwiazdki Życzliwości trwały dwie akcje charytatywne. Kiermasz ZSOiZ na rzecz pogorzelców z Suszek oraz wspólna akcja BOK-MCC i Młodzieżowej Rady Miasta „Bombki zamiast bomb”, czyli zbiórka ozdób choinkowych dla uchodźców z Ukrainy. Na koniec – wielkie, pełne pudło ozdób zostało przekazane gościom z Ukrainy. Ten wzruszający moment zakończył pierwszy z 3 dni tegorocznej Gwiazdki Życzliwości.  (na podst. info BOK-MCC)