c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_01_spotkanie.jpg

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego",

która jest pierwszoosobową relacją z obozowego piekła. Wilhelm Brasse, dwudziestotrzyletni mężczyzna z Żywca, trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii. 

Spotkanie odbędzie się 13 stycznia 2023r. o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki. W programie zaplanowany jest również pokaz filmu „Portrecista”, w którym Wilhelm Brasse opowiada o swojej pracy fotografa w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Po spotkaniu będzie można obejrzeć wystawę okolicznościową fotografii, która stanowić będzie uproszczony przekrój tematyczny książki.

Anna Dobrowolska jest autorką, publicystką i producentką filmową. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka powstała na podstawie wywiadu do filmu Portrecista. Ostatnio wyprodukowała dla Netflixa razem z Leonardo Di Caprio  dokument "Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego". Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brassem, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej. 

„Portrecista” to film obsypany nagrodami (m. in. Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix na International Documentary Film Festival Humanity in the World w Sztokholmie) opowiada historię Wilhelma Brassego – przedwojennego fotografa-portrecisty, uczestnika i świadka najtragiczniejszych rozdziałów historii XX wieku, którego praca stała się w okresie wojny przekleństwem i wybawieniem jednocześnie.

Zaproszenia do odbioru w sekretariacie Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki i kasie Kina Forum od 5 stycznia 2023 r. ( w godzinach pracy instytucji).

Ze względu na treści przedstawione w filmie jest on przeznaczony dla osób pełnoletnich. (info BOK-MCC)