c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_02_podwodny_swiat_MPP3_248267EB-5520-4041-8769-6D6D63A39AD9.jpeg

Miesiąc luty upłynął przedszkolakom z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 3 w Bolesławcu pod znakiem istot zamieszkujących głębiny mórz i oceanów.

Przyczynił się do tego realizowany w placówce projekt „Podwodny Świat”, którego zwieńczeniem był bal karnawałowy, który odbył się 10 lutego.

- Projekt poprzedziły długie i pracochłonne przygotowania nauczycielek, przed którymi stanęło nie lada zadanie, by w środku zimy przeobrazić przedszkole w ocean. Aby projekt mógł się udać należało zadbać  o całkowitą  zmianę wizerunku placówki o co zadbały panie, zmieniając przedszkole w podwodny świat pełen tajemnic. Wszędzie pojawiły się dekoracje, które miały sprawić, że przedszkolaki przekraczając progi przedszkola poczują się jakby znaleźli się w  prawdziwych morskich głębinach. Panie poświęciły dużo czasu, by sale i korytarz zmieniły się w świat zamieszkany przez istoty morskie i oceaniczne. A gdy już przedszkole zamieniło się w ocean, to można było przystąpić do realizacji założonych w projekcie działań, które miały wyzwolić kreatywność dzieci, pogłębić ich wiedzę o podwodnym świecie i jego mieszkańcach, ale przede wszystkim sprawić, by czas spędzony w przedszkolu był świetną zabawą - informuje Ewa Niziałek, dyrektorka Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 3.

Rozpoczęto oczywiście od kwestii związanych z odkrywaniem mieszkańców mórz i oceanów, nazywania ich i poznawania ich zwyczajów oraz środowiska życia.  Przedszkolaki tworzyły niezwykłe prace plastyczne, na których uwieczniały ulubione morskie stworzenia, brały udział w quizach dotyczących morskiego świata, korzystały z interaktywnej podłogi 3d zanurzając się w głębiny, by poczuć się jak mieszkańcy oceanu. Wykorzystano także interaktywne tablice, które umożliwiły dzieciom nie tylko oglądanie filmów edukacyjnych, ale także korzystanie z gier edukacyjnych związanych z tematyką projektu. Jednym z elementów projektu było spotkanie z gośćmi. Tym razem przedszkole odwiedzili nurkowie  z WNGPR Divesalvare. Członkowie zespołu nurkującego przybyli do przedszkolaków z olbrzymią ilością sprzętu i wiedzą, którą w przystępny dla maluchów sposób przekazywali. Były filmy pokazujące ich prace pod wodą, ale także masa praktycznych ciekawostek dotyczących nurkowania, poczynając od sposobów oddychania a na porozumiewaniu się pod wodą kończąc. Dzieci miały możliwość przymierzenia wszystkich akcesoriów przyniesionych przez gości i mogli chociaż przez chwilę poczuć się jak nurkowie eksplorujący podwodne głębiny. A gdy już wszystkie założone działania zostały zrealizowane to można było zaprosić przedszkolaki na bal.

- Zatem 10 lutego pojawili się w przedszkolu nurkowie, piraci szukający skarbu, rekiny, płaszczki i piękne syreny. Wszyscy wyglądali zjawiskowo. Przedszkolaki oprócz strojów przygotowanych przez rodziców zabrali także świetny humor i dużo energii, którą demonstrowali podczas pląsów na parkiecie. Mimo panującego za oknami mrozu, w przedszkolu panowała gorąca atmosfera i żal będzie rozstawać się wszystkim z naszym własnym podwodnym światem. Jeszcze długo dzieci i nauczycielki będą nuciły ….gdzieś w głębinach morskich fal, urządziły ryby bal… - podsumowuje E. Niziałek.