c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_03_lecie_pijarow_czytanie_mpp4-134.jpg

9 marca 2023 r. społeczność Szkół Pijarskich obchodziła jubileusz 10–lecia powstania placówki oraz 250. rocznicę śmierci ks. Stanisława Konarskiego, reformatora szkolnictwa i założyciela Collegium Nobilium w roku 1740, patrona szkoły pijarskiej w Bolesławcu. 

Z tej okazji w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej sprawowana była Msza św., której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Jubileusz dziesięciolecia działalności Szkół Zakonu Pijarów w Bolesławcu to dobra okazja do podsumowania osiągnięć i sukcesów, z których jesteśmy dumni – podkreślił o. Marek Kudach, dyrektor szkoły. To również dobry czas na wyrażenie podziękowań za wsparcie, otwartość i wszelką pomoc. Podczas gali jubileuszowej w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki nastąpiły podziękowania dla osób i instytucji, które wspierają szkołę pijarską. Wśród wielu wyróżnionych jest prezydent Bolesławca Piotr Roman, który otrzymał okolicznościowy madal „Sapere auso” –„Temu, który odważył się być mądrym”. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy zdobyli najlepsze wyniki w nauce. Uroczystość dopełnił spektakl muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów poświęcony wybitnym postaciom szkół pijarskich – św. Józefowi Kalasancjuszowi oraz ks. Stanisławowi Konarskiemu. – Od 10 lat Szkoła Pijarów w Bolesławcu zapewnia swoim uczniom wysoki poziom nauczania, a także formację duchową zgodnie z hasłem Zakonu Pijarów: „Pobożność i nauka”. Dzięki pracy i zaangażowaniu dyrekcji oraz kadry pedagogicznej szkoły społeczność lokalna w Bolesławcu zyskuje wykształconych i przygotowanych do dorosłości młodych obywateli. Szkoła Pijarów w Bolesławcu nosi zaszczytne imię księdza Stanisława Konarskiego - reformatora szkolnictwa i założyciela Collegium Nobilium, a także autora m.in. „Mowy o kształtowaniu człowieka uczciwego i prawego obywatela”. To właśnie te wartości są przekazywane młodym ludziom uczęszczającym do Szkoły Pijarów w Bolesławcu – podkreślił prezydent Piotr Roman, składając gratulacje z okazji jubileuszu, życząc również sukcesów w kolejnych dekadach działalności edukacyjnej w Bolesławcu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, samorządów lokalnych, kuratorium, szkół, instytucji i stowarzyszeń współpracujących z placówką, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.