c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_03_umowa_autobus_solaris_solaris-223.jpg

22 marca 2023 r. w bolesławieckiej Sali Rajców nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej zakupu  autobusu elektrycznego na potrzeby komunikacji miejskiej w ramach projektu „Zeroemisyjna komunikacja publiczna w Gminie Miejskiej Bolesławiec”. 

 Umowę podpisali prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz przedstawiciel  wykonawcy Solaris Bus & Coach sp. z o.o. - Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży Regionu Południowo-Zachodniego.

 

Przedmiotem umowy jest dostawa niskopodłogowego, elektrycznego autobusu marki Solaris, Typ: Urbino 9.H, nazwa handlowa: Urbino 9LE electric  wraz z ładowarką i niezbędnym wyposażeniem w zestaw narzędzi i urządzeń specjalistycznych. Cena za autobus 2.781.522 zł. Cena całkowita (autobus + ładowarka) wynosi 3.013.500 zł. 

Przedmiot umowy dofinansowany jest w ramach projektu „Zeroemisyjna komunikacja publiczna w Gminie Miejskiej Bolesławiec”. Program priorytetowy nr 6.3 „Zeroemisyjny transport Zielony transport publiczny” w formie dotacji i pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja do kwoty 1 770 000 zł, pożyczka w wysokości 100 000 zł.

Autobus elektryczny Urbino 9.H jest z kategorii midi o długości ok. 9 metrów. Umowa obejmuje również ładowarkę zajezdniową o mocy 40/80 kW. Bateryjny midibus zostanie wyposażony w centralny silnik elektryczny o mocy 230 kM, który będzie napędzany energią zgromadzoną w baterii o pojemności 280 kWh, która charakteryzuje się wysoką gęstością energii i stosunkowo dużą pojemnością. A to przełoży się na większy zasięg pojazdu - ponad 230 km bez doładowywania. Autobus będzie ładowany za pomocą nowej ładowarki plug-in, a także za pomocą ładowarek już eksploatowanych przez MZK.

Urbino 9 LE electric pomieści około 60 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących. Przestrzeń dla pasażerów będzie wyposażona i odpowiednio przystosowana do wygodnego przewożenia osób na wózkach inwalidzkich. Podobnie jak inne autobusy w Bolesławcu, także ten nowy zostanie wyposażony w urządzenia zapowiadające do głosowego informowania pasażerów w autobusie i na przystankach o realizacji kursu. Dla bezpieczeństwa pasażerów zostanie wyposażony w system kamer monitoringu oraz w automatyczny system wykrywania i gaszenia pożarów.

Prezydent Piotr Roman podkreśla, że mimo trudnej sytuacji budżetowej zostaje utrzymana bezpłatna komunikacja, która cieszy się bardzo dużą popularnością w Bolesławcu. Jest ona niezwykle ważna dla seniorów i młodzieży szkolnej, którzy są głównymi klientami MZK. Andrzej Jagiera, prezes MZK w Bolesławcu, zwraca uwagę na koszty eksploatacji autobusów elektrycznych, które są niższe niż w przypadku tradycyjnych pojazdów spalinowych.

Autobus Urbino 9 LE electric zostanie dostarczony w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy.

W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący Rady Miasta Bolesławiec Józef Pokładek, Andrzej Jagiera, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bolesławcu, wiceprezydent Renata Szewczyk, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Robert Rzepnicki, zastępca naczelnika Dariusz Wawrzkiewicz, główny specjalista Monika Wawrzynowska.