c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_04_dzien_ksiazki_20230424_090741.jpg

Światowy Dzień Książki obchodzony jest 23 kwietnia każdego roku. Data ta nie jest przypadkowa — jest to rocznica śmierci dwóch słynnych pisarzy,  Williama Szekspira oraz Miguela de Cervantesa

. Ponadto w tym dniu przypada także rocznica urodzin innych wybitnych pisarzy, takich jak Maurice Druon, Halldór Laxness czy Vladimir Nabokov.

Światowy Dzień Książki stał się dla wielu placówek w Bolesławcu okazją do podkreślenia roli, jaką literatura odgrywa w naszym życiu, a także do zachęcenia dzieci i młodzieży do sięgania po książki i odkrywania nowych światów. Wydawałoby się, że korzyści czytania książek są powszechnie znane, a jednak do regularnego czytania przyznaje się tylko niewielki odsetek Polaków. Dzień Książki to wspaniała okazja, by zaszczepić dzieciom miłość do książek, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu.

Czytanie książek przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi:

- poszerzenie zasobu słownictwa,

- większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata,

- lepszą koncentrację,

- wyciszenie i uspokojenie,

- poszerzenie wiedzy,

- produktywne spędzanie czasu.

Światowy Dzień Książki jest obchodzony na całym świecie. W jego ramach organizowane są różnorodne wydarzenia promujące czytanie. Tak też stało się w bolesławieckich szkołach i przedszkolach. Święto upłynęło zatem pod znakiem aktywności czytelniczych. Pojawili się specjalni goście, którzy przeczytali dzieciom dobraną do ich wieku i zainteresowań bajkę, opowiadanie. Powstały specjalne kąciki z ulubionymi pozycjami literackimi dzieci, jak i pracowników. Dzieci wykonały także samodzielnie oryginalne zakładki do swoich ulubionych książek. Ten dzień upłynął wszystkim w wyjątkowo „zaczytanym” nastroju.