c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_05_kliczkow_20230429_145626.jpg

W sobotę 29 kwietnia, młodzież z Ukrainy uczestnicząca w projekcie „Sieć bezpieczeństwa dla Ukrainy”, realizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. K. Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu w ramach programu Erasmus+, udała się na wycieczkę do Zamku Kliczków.

Dołączyła do nich młodzież z Domu dla dzieci i młodzieży „Smetanka” w mieście Nový Bor w Republice Czeskiej.

Zwiedzanie Zamku Kliczków rozpoczęto z przewodniczką, która poznała uczestników z bardzo ciekawą historią zamku oraz zaprowadziła do mniej znanych lub zwyczajowo zamkniętych pomieszczeń. We wnętrzu zachowały się wspaniale odrestaurowane miejsca, między innymi Sala Dworska, Biblioteka, Sala Kominkowa z imponującym piecem oraz Sala Teatralna. W zamku, czekał na młodzież iście królewski obiad.

Pomimo deszczowej pogody młodzież zwiedziła również najstarszy cmentarz dla koni oraz teren „Folwarku Książęcego”. Najciekawszym i najbardziej wyczekiwaniem punktem wycieczki było poszukiwanie skarbu. Młodzież dzielnie rozwiązywała zagadki i z łatwością dotarła do upragnionego celu. Wyjazd zakończono w sklepiku z pamiątkami.

Serdecznie podziękowania dla Wiktora Raczkiewicza - członka bolesławieckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, za tłumaczenie zwiedzania na język ukraiński.

Wyjazd integracyjny do Zamku Kliczków odbył się dzięki udziałowi w projekcie „Sieć bezpieczeństwa dla Ukrainy” Nr 2022-2-CZ01-KA210-YOU-000091139, w ramach programu Erasmus+. (info MBP CW)