c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_05_rajd_historyczny_349575910_124471450651318_5336871565616828999_n.jpg

26 maja 2023 r. odbyła się kolejna edycja Rajdu Historycznego. Podczas zeszłorocznej imprezy uczniowie III klas szkół podstawowych przenieśli się do czasów średniowiecza.

Tym razem wydarzenie skierowane było do uczniów IV klas, którzy wcielili się w role pionierów przybyłych do Bolesławca w 1946 r. Ważnym elementem fabularnym gry były dzieje Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Pięcioosobowe reprezentacje bolesławieckich szkół SP 1, SP 3, SP 4, SP 5 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów stawiły się o wyznaczonej porze w symbolicznym dla lokalnych reemigrantów miejscu - dworcu kolejowym. W imieniu miasta przybyłych podróżników przywitał delegat, który wręczył na początek każdemu pamiątkową przypinkę. Potem przyszedł czas na pierwsze wyzwania. Wspólną podróż rozpoczęliśmy od ustalenia miejsc, z których przybyli do Bolesławca pierwsi osadnicy. Zmęczeni po podróży, udaliśmy się w okolicę pobliskiej stołówki. Organizatorzy zadbali o prowiant dla nowo przybyłych, w który zaopatrzyliśmy się u gościnnego kucharza, poznając przy okazji przepisy charakterystyczne dla poszczególnych grup reemigrantów. W kolejnym punkcie, Biurze Urzędu Repatriacyjnego zaaranżowanym na potrzeby wydarzenia w Punkcie Informacji Turystycznej, stosowny urzędnik zmobilizował wszystkich do kolektywnej pracy przy odgruzowaniu miasta. Po “dobrej robocie” głównym celem drużyn stało się dostarczenie zagubionych przez Siostry Adoratorki walizek. Odtwarzając drogę, jaką w początkowych latach przebyły siostry, poznaliśmy m.in. nauczycielkę, a raczej organizatorkę powojennej szkoły. Pomogliśmy urządzić klasę i wzięliśmy udział w niezapomnianej lekcji “w plenerze”. Właściwą drogę do Sióstr wskazała nam ostatecznie przemiła, budująca nowy powojenny ład, Pani Urzędnik. Przy okazji wiele dowiedzieliśmy się o zniszczeniach, jakich doznała bolesławiecka starówka.

Ostatecznie wszystkim grupom udało się bezpiecznie dostarczyć zagubione walizki do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Adoratorek przy ul. Zgorzeleckiej. Na miejscu czekało na wszystkich zakodowane zadanie, przygotowane z użyciem współczesnych technologii. Po jego rozwiązaniu, wszystkie grupy narysowały własne, wielkoformatowe wersje portretu św. Marii De Mattias, które zasiliły ostatecznie istniejącą już wystawę o podobnej tematyce, zorganizowaną w auli klasztornej. W imieniu gospodyń powitała nas s. Elżbieta. Opowiedziała przy okazji o bohaterce portretów i zarazem patronce Bolesławca, zaprosiła nas także do wnętrza muzeum im. św. Marii De Mattias. Po pracowitym dniu przyszedł czas na podsumowanie i nagrody, na które złożyły się m.in. publikacje dotyczące losów powojennych bolesławian oraz słodkie upominki sprezentowane przez siostry.

W tym roku zespół organizatorski stanowili delegaci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Kusocińskiego, Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Matejki oraz Muzeum Ceramiki przy wsparciu MOSiR w Bolesławcu. W imieniu wszystkich organizatorów serdecznie dziękujemy siostrom Adoratorkom Krwi Chrystusa w Bolesławcu za ogromne wsparcie i gościnę. Dziękujemy również Gminie Miejskiej Bolesławiec za udostępnienie wnętrz ratusza, a przede wszystkim szkołom oraz drużynom, które wzięły udział w tegorocznej edycji. Do zobaczenia za rok! (info MC)