c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_06_remont_palac_puckler_czerwiec_23_puckler-502.jpg

W zabytkowym pałacu Pücklera w Bolesławcu trwają intensywne prac, które mają na celu  przebudowę budynku przy ul. Zgorzeleckiej dla potrzeb Muzeum Ceramiki.

Ponad 2 000 m kw. powierzchni użytkowej w zabytkowym pałacu Pücklera stworzy nowe możliwości prezentacji imponujących zbiorów Muzeum Ceramiki oraz prowadzenia jego misji. Skala prowadzonych prac remontowych wykreuje o wiele większe możliwości wystawiennicze, edukacyjne i kulturalne oraz nada nową funkcję nieużytkowanemu obiektowi zabytkowemu. Obiekt jest wyposażany w oświetlenie energooszczędne, pompy ciepła, fotowoltaikę i inne elementy przyjazne środowisku, a także poddany termomodernizacji, ocieplony i odizolowany. Całkowitej wymianie podlega stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachu. Obiekt tym samym nie tylko odzyska dawną świetność, ale zostanie wzbogacony o nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne. Przebudowa budynku uwzględnia wszystkie branże i zagospodarowanie terenu wraz z wykonaniem parkingu. Zadanie obejmuje również wykonanie elewacji, przebudowę klatki schodowej i poddasza oraz aranżacje ekspozycji i wnętrz budynku.

Inwestorem jest Gmina Miejska Bolesławiec. Projekt rewitalizacji i aranżacji dziewiętnastowiecznego budynku przygotowała pracownia TOYA DESIGN. Umowa na wykonanie robót budowlanych została podpisana w dniu 14.04.2022 roku w kwocie 27 689 307  zł. Wykonawcą prac jest Lindner Polska Sp. z o.o. z Warszawy.

Projekt został przygotowany w kooperacji z norweskim Telemark Museum i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na realizacje inwestycji Gmina Miejska Bolesławiec otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 108 099,97 zł. Projekt “Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych” dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu “Kultura” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.