c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_06_posgrum_02_Wernisaż_wystawy_w_Porsgrunn_2023_06_21_(4).jpg

W środę 21 czerwca 2023 r. w Porselensmuseet (Muzeum Porcelany) w norweskim Porsgrunn miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy “Stemplem i pędzlem malowane.

Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii: Magda Modrzyńska – radca-minister, kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego oraz Grzegorz Szopiński – I radca w Wydziale Polityczno-Ekonomicznym. W wernisażu uczestniczyli liczni goście ze strony norweskiej, wśród nich: Anne Kristine Grøtting – burmistrz gminy Porsgrunn, Sven Tore Løkslid – wicestarosta hrabstwa Vestfold i Telemark, Anders Rambekk – przewodniczący Komitetu ds. Dzieci, Młodzieży i Kultury w gminie Porsgrunn, Rose-Marie Christiansen – radna Gminy Porsgrunn, Per Sortedal – kierownik ds. środowiska i rozwoju miejskiego w gminie Porsgrunn, Målfrid Hålimoen – kierownik ds. kultury w gminie Porsgrunn i Mariann Eriksen – menedżer ds. kultury i sportu w gminie Porsgrunn. Miasto Bolesławiec reprezentowali: Iwona Mandżuk-Dudek – zastępca prezydenta miasta, Krzysztof Hewak – prezes Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej i naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji, Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki oraz Monika Wawrzynowska – główny specjalista Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji. Na otwarciu obecni byli ponadto przedstawiciele zakładów ceramicznych z naszego powiatu, których wyroby prezentowane są na wystawie: Joanna Rejdych i Mariusz Ochocki (Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”) oraz Paulina Stefańczyk („Manufaktura w Bolesławcu” Sp. z o.o. sp. k.). Zaszczytną rolę gospodarza pełniła Barbara Ida de Haan – dyrektor Telemark Museum w Skien, którego częścią jest muzeum w Porsgrunn. Za przygotowanie i realizację wystawy odpowiadał norwesko-polski zespół specjalistów ze Skien i Bolesławca. Muzeum Ceramiki reprezentowali: starszy konserwator Barbara Glinkowska, artysta-plastyk i ceramik Barbara Bednarowicz, kustosz Michał Karpiński, przewodnik muzealny Michał Czerniawski oraz opiekun ekspozycji Renata Styczyńska-Oroń.

Spośród kadry Telemark Museum obecni byli m.in.: Syv Dyrkolbotn – kierownik administracyjny, Karolina Szawica – kierownik projektu ds. współpracy międzynarodowej, Ann Kathrin Samuelsen – kierownik operacyjny Muzeum Porcelany w Porsgrunn  i Ann Iren Ryggen Aasen – kierownik kolekcji. Nowo otwarta ekspozycja jest kolejną okazją do pokazania szerokiemu gronu europejskich odbiorców artystycznych wyrobów ceramicznych produkowanych w naszym regionie. Swoje wzornictwo zaprezentowały 32 wytwórnie, działające na terenie gmin powiatu bolesławieckiego należących do Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej:

        Zakłady Ceramiczne “BOLESŁAWIEC” S.A.

        „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

        „Manufaktura w Bolesławcu” Sp. z o.o. sp. k.

        Ceramika „Czerniak”, Mirosław Czerniak

        Ceramika „Anna”, Anna Bromboszcz-Wróbel, Paweł Wróbel

        Ceramika „ARKADIA”, Ewa Łabecka

        Zakład Ceramiczny „Cer-Gor”, Kazimierz Gorczyński

        Ceramika „Freska”, Krzysztof Sosik

        Ceramika Artystyczna „Maldur”, Małgorzata Durda

        Ceramika Bolesławiecka „Kalich”, Weronika i Jacek Kalich

        Ceramika Artystyczna „Wiza” Sp. z o.o.

        Ceramika „TYRCZ”

        Pracownia Ceramiczna „Cer-A-Niela”, Ludwina Bobińska

        Ceramika Szlachetna CER-RAF

        Ceramika “Bona” (Cermaz)

        „Moja Faktoria”, Karolina Różyło

        Ceramika Użytkowa „Galia” s.c., Andrzej Jasiukiewicz, Agnieszka Jasiukiewicz

        Ceramika Artystyczna “Dalia”, Ewelina Czyżewska

        WR Ceramika s.c., Jarosław i Katarzyna Rutyna

        Ceramika „Millena” s.c., Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn

        VRS CERAMICS (Dobrodzieła), Violetta Stępień

        Ceramika “Amfora” Bolesławiec

        „Lapis Lazuli”, Ewa Chabluk

        Ceramika „Tryni”, Anna i Artur Tryniszewscy

        Ceramika „Rutpol”, Rutyna Józef

        Ceramika Artystyczna „Irena”, Irena Michalczuk

        Ceramika Artystyczna „Kaola”

        Ceramika „Rose”, Barbara Kinaj

        Ceramika „Zebra”

        Pracownia Ceramiki „Bolesławiec”, Zbigniew Forys

        Zakład Ceramiczny „Andar”, Anita Tofil

        Manufaktura Ceramiczna Kowalczyk.

Wernisażowi towarzyszyły warsztaty popularyzujące dekorowanie ceramiki metodą stempelkową i pędzelkiem. Zajęcia poprowadzili bolesławieccy muzealnicy przy wykorzystaniu oryginalnych półproduktów i materiałów przetransportowanych w tym celu z naszego miasta. Umożliwiły one uczestnikom praktyczne zapoznanie się z tradycyjnymi technikami zdobniczymi i wzorami stosowanymi powszechnie w bolesławieckich wytwórniach.

Wystawa i warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu “Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu “Kultura” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obejmuje wiele działań. Najważniejsze z nich to remont i adaptacja bolesławieckiego pałacu Pücklera na nową siedzibę Muzeum Ceramiki. Do pozostałych należą wystawy czasowe, warsztaty i szkolenia oraz wielokierunkowa promocja Europejskiego Szlaku Ceramiki. (info MC)