c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_08_stoke_365779925_761494339319323_6375557413805282716_n.jpg

Pod koniec zeszłego roku z bolesławieckim muzeum skontaktował się nowy, potencjalny partner z Wielkiej Brytanii. Fundacja British Ceramic Bienniale to prężnie działający kolektyw osób, które w kreatywny sposób starają się wykorzystać ceramiczne dziedzictwo regionu dla pożytku społeczności lokalnej.

Fundacja skupia się na działaniu w szczególnym miejscu – angielskim mieście Stoke-On-Trent – które od XVIII do XX wieku słynęło z produkcji porcelany, a wpływy ze sprzedaży czyniły to miejsce niezwykle bogatym.

 

Upadek miejscowych zakładów w drugiej połowie XX w. pociągnął za sobą poważne konsekwencje społeczne, z którymi miasto boryka się do dziś. Fundacja BCB stara się je zminimalizować poprzez kompleksowe działania na wielu płaszczyznach, również poprzez partnerstwo międzynarodowe. Po kilku miesiącach od nawiązania kontaktu partnerom ze Stoke-On-Trent udało się pozyskać środki na zorganizowanie wizyty studyjnej dla delegacji z Muzeum Ceramiki, rozpoczynając tym samym pierwszy etap naszej współpracy.

 

W trakcie pobytu poznaliśmy specyfikę działalności BCB oraz mieliśmy okazję bezpośrednio przyjrzeć się przedsięwzięciom realizowanym obecnie przez naszych partnerów. Fundacja jest m.in. organizatorem znanego festiwalu ceramicznego pod nazwą British Ceramic Biennial, który odbywa się w Stoke-On-Trent co dwa lata i jest ważnym wydarzeniem kulturalnym – jednym z największych tego typu w Anglii.. Oprócz planów na najbliższą przyszłość, zaprezentowano nam również dziedzictwo ceramiczne regionu oraz sposoby, jakimi władze lokalne, prywatni właściciele oraz organizacje społeczne radzą sobie z zagospodarowaniem poprzemysłowych zabudowań, które nadal dominują w tkance miejskiej najstarszych dzielnic. Mieliśmy również okazję spotkać się z tamtejszymi muzealnikami i poznać ich perspektywy działalności. Cennych doświadczeń dostarczyły także wizyty w jednostkach edukacyjnych w nowatorski sposób podchodzących do kształcenia przyszłych ceramików.

 

Kolejnym etapem współpracy będzie wizyta przedstawicieli BCB w Bolesławcu podczas zbliżającego się Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Spotkania studyjne mają na celu wzajemne poznanie dziedzictwa ceramicznego obu regionów, co pozwoli określić ramy i obszary przyszłych wspólnych przedsięwzięć. (info MC)