c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_08_ceramiczny_paw_paw-114.jpg

Przyznanie Nagrody Europy 2023 – najwyższej europejskiej nagrody Rady Europy dla miasta Bolesławiec stało się pretekstem do zainicjowania przez Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki wydarzenia, które wpisze się w świadomość kulturową zarówno mieszkańców, jak i gości przybywających do Bolesławca.

Z chęci ukazania niezwykle bogatego dziedzictwa i wielowiekowej tradycji, którą jest wytwarzana od czasów średniowiecza – ceramika, zrodziła się idea zrealizowania instalacji artystycznej.

 

Rzeźba usytuowana w samym centrum miasta, pomiędzy jego najważniejszymi punktami orientacyjnymi, jakimi są Ratusz miejski i Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, stanowi niespotykaną jak dotąd na bolesławieckich ziemiach – miejską atrakcję. Sama instalacja inspirowana jest wizerunkiem pawia jako dostojnego i pełnego dumy ptaka – tak jak Bolesławiec dumny jest ze swojej ceramiki i rozpoznawalnych niemal na całym świecie wzorów „pawiego oczka”. 

 

Ażurowa rzeźba wykonana jest z profili stalowych natomiast jego dostojny ogon wypełniony został ceramicznymi elementami w postaci talerzy. Każdy rząd talerzy należy do innego zakładu ceramicznego i ukazuje charakterystyczny dla niego motyw zdobniczy. (info BOK-MCC)