c_200_140_16777215_0_0_images_stories_info_2023_09_przedszkole_IMG_3516.jpg„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć  z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat …” – to wymowne credo, które opublikował eseista i filozof Robert Fulghum,  towarzyszyło uroczystemu otwarciu Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Narcyzów 22 w Bolesławcu.

 Od 1 września 2023 r. w nowym obiekcie prowadzone są już zajęcia. W budynku znajdziemy 6 sal oddziałowych – łącznie dla  150 dzieci. W salach znalazło się kompletne umeblowanie w pastelowych kolorach, a one same  zostały zaaranżowane i wyposażone tematycznie. Znajdziemy tu takie sale jak: „Bajbusie”, „Czarodziejska kropelka”, „Zaczarowany las”, „Bajkowa kraina”, „Tajemnicza dżungla” czy „Tęczowa lokomotywa”. W salach znajduje się sprzęt multimedialny monitory interaktywne, laptopy dla nauczycieli prowadzących, radioodtwarzacze czy zestaw nagłośnieniowy na imprezy plenerowe. Każda sala posiada dostęp do łazienki oraz swojego magazynku (pomieszczenia na zabawki i inne wyposażenie ruchome), salę sensoryczną do ćwiczeń i zajęć, 3 pomieszczenia terapeutyczne, w tym gabinet dla logopedy oraz szatnię i pomieszczenia gospodarcze. Kuchnię wyposażono w niezbędny sprzęt wymagany do prawidłowego funkcjonowania placówki.

Budynek wybudowany został jako niskoenergetyczny, posiada instalację fotowoltaiczną z optymalizacją mocy (100 paneli fotowoltaicznych), instalację wentylacji mechanicznej z możliwością obniżenia temperatury oraz rekuperacją, ogrzewanie podłogowe zasilane przez pompy ciepła, instalację oświetlenia wewnętrznego z inteligentną regulacją natężenia oświetlenia (DALI), system sygnalizacji napadu  i włamania, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, system kontroli dostępu (wideodomofon).

Zagospodarowanie terenu, to parking z 50 miejscami postojowymi, w tym czterema miejscami dla osób z  niepełnosprawnością, plac zabaw dla dzieci z 15 urządzeniami zabawowymi, zbiornik na wodę deszczową o pojemności 5 000 litrów, oświetlenie terenu.

Powierzchnia użytkowa nowego budynku wynosi prawie tysiąc mkw. Budowę obiektu prowadziło konsorcjum firm Zakład Remontowo-Budowlany „Dragon” Stanisław Kleina z Łeby oraz Konstruktor Group z Wrocławia.

Koszt całości inwestycji zamyka się w kwocie 9 185 000 zł, w tym środki budżetu miasta Bolesławca to 6 430 000 zł. Pozostała część w wysokości 2 415 000  zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020 oraz  340 000 zł pochodzi z tzw. „środków covidowych”, to jest Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3  uważamy za otwarte” – te słowa wypowiedziane przez prezydenta Bolesławca Piotra Romana, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka, dyrektor Departamentu Marszałka Województwa Dolnośląskiego Agnieszkę Marchewkę, dyrektor przedszkola Urszulę Pawlak – poprzedziły oficjalne wystąpienia i gratulacje przybyłych na uroczystość.

 

Genezę powstania przedszkola oraz proces inwestycyjny zaprezentowali dyrektor Urszula Pawlak i Robert Rzepnicki - naczelnik wydziału  Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Bolesławiec. Prezydent Piotr Roman podkreślił znaczenie nowej placówki na lewobrzeżnej części miasta, przypomniał poprzedzające ją inwestycje, w tym powstałe kompleksy sportowe. Prezydent P. Roman zaakcentował zaangażowanie radnych oraz podziękował wszystkim osobom i instytucjom włączonym w proces inwestycyjny, który w efekcie doprowadził do utworzenia nowoczesnego obiektu w tej części miasta. - Przedszkole ma również dodatkową lokalizację zajęć dydaktycznych, wychowawczych i  opiekuńczych przy ulicy Dolne Młyny 42a, gdzie przyjętych jest 100 uczniów. Tak więc Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3 w Bolesławcu, którego otwarcia jesteśmy dziś uczestnikami, staje się największą jednostką przedszkolną w Bolesławcu zapewniającą 250 miejsc przedszkolnych w 10 oddziałach – informuje Urszula Pawlak, dyrektorka przedszkola. Poświęcenia nowego budynku placówki dokonał ks. dr Stanisław Kusik, Dziekan Dekanatu Bolesławiec Zachód. Uroczystość uświetniły występy artystyczne zespołu „Canonki” z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki,  Julity Korzeniewicz oraz Karoliny Sawczak z tatą Marcinem. Uroczystość otworzył polonez w mistrzowskim wykonaniu dzieci z MPP nr 3. Dopełnieniem uroczystości było posadzenie drzewka i umieszczenie kapsuły czasu na terenie Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 3 oraz zwiedzanie „Szczęśliwego Królestwa Dzieci”.

Wspólne świętowanie zakończył festyn rodzinny „Wkrocz razem z nami do Szczęśliwego Królestwa Dzieci”. 

Całej społeczności MPP nr 3 życzymy, aby każdy dzień w przedszkolu był piękną i niezapomnianą przygodą.